EKONOMİ

Doğum Yapan Annelere En Az 8 Bin 904 TL Ödenecek! 2021 İzin Parası

2021 yılı doğum izni parası ödemleri belli oldu. Çalışan annelere doğum öncesi ve sonrası için yapılacak ödemelerin hesaplanması, 2021 yılı doğum izni başvuru şartları ve ödemelere ilişkin diğer tüm koşullar haberimizde.

2021 yılı doğum izni parası ödemleri belli oldu. Çalışan annelere doğum öncesi ve sonrası için yapılacak ödemelerin hesaplanması, 2021 yılı doğum izni başvuru şartları ve ödemelere ilişkin diğer tüm koşullar haberimizde.

Çalışma hayatında yer alan annelere yapılan ödemelerden bir tanesi de doğum izni parası. 

Anne olmaya hazırlanan kadınlara doğumdan önde ve sonra verilen izin sürecinde ödemeler devlet tarafından yapılır. Maaşa göre belirlenen bu ödemelerde 2021 yılı tutarları belli oldu. İşte asgari ücretli çalışan kadınların alacağı ödeme miktarları. 

DOĞUM İZİN PARASI 2021

Doğum izin parası normal doğumlar (ikiz, üçüz bebek bekleyenler dışında tek çocuk) için doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak 16 haftadır. Bu 16 haftalık doğum izni parası işveren tarafından değil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanır. Ödemeler çalışma hayatında yer alan kadının maaşı üzerinden günlük hesaplama formülü ile bulunur. Doğum izni parası almak için ise bazı koşullar bulunmakta. 

Kimler Doğum İzni Parası Alır?

Doğum izin parası almak için mevzuatta yer alan başvuru koşulları; Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, Doğum olayının gerçekleşmiş olması, İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi ve bir diğer koşul doğum izin sürecinde çalışılmaması. 

EN AZ 8 BİN 904 TL ÖDENECEK

Doğum izni parası en az asgari ücretli çalışan kadınlara ödenecek. Asgari ücrteli çalışan kadınlar 2021 yılında 8 bin 904 TL doğum izni parası alacaklar. Maaşı asgari ücretten daha fazla olanlar için doğum izin parası ödemesi daha yüksek seviyeden olacak. 

Hesaplama formülü ise; aylık brüt ücret / 30 = günlük brüt ücret. Daha sonra günlük ücretin 3/2’si alınacak. Bu rakam doğum izin gün sayısı olan 112 ile çarpılarak alınacak ödeme tutarı belirlenecek. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir