Dolar 17 Şubat’ta Bir Düzeltme Yaptı! Kur 7 Lira Düzeyine Ulaştı!

Dolar/TL dün 6,91 rakamına dürerek ardından 6,92 lira kur değeri ile 2020 yılından buyana en düşük seviyesinden işlem gördü.

Dolar 17 Şubat’ta Bir Düzeltme Yaptı! Kur 7 Lira Düzeyine Ulaştı!
Dolar/TL dün 6,91 rakamına dürerek ardından 6,92 lira kur değeri ile 2020 yılından buyana en düşük seviyesinden işlem gördü. Dün sabah 10:00 itibari ile 6,92’den işlem görmeye başlayan dolar bu gün ise bir düzeltme hareketi ile 7.00 lira düzeyine geldi.

Dolar Kurunu Ne Belirliyor?

Uzmanlar, piyasaların tümünü ele aldıklarından Şubat aynın tüm yatırımcılar için biraz zorlu geçeceğini belirtiyorlar. Uzman analistler tüm piyasalarda Şubat ayı sonunun olumlu şekilde tamamlanması için beklemede kalınması gerektiğini, Mart başı ile birlikte gelişmelerin görüleceğini belirttiler.

Çünkü Mart başında aşılamanın seyrinin daha net ortaya çıkması, yurtdışı ilişkilerine göre yaşanacak yeni gelişmelerin açığa çıkması ve yeni enflasyon verisi rakamının duyurulması döviz kurlarında değişime yol açacak.

Bu bilgiyi ileten analistler, özelikle 18 Şubat tarihinde yani yarın gerçekleşecek olan Merkez Bankası görüşmesi ardından para politikası ve faiz hakkında iletilecek olan verilerinde 7.00 lira dolar kurunu etkileyeceğini belirttiler. Hafta içinde doların seyrini belirleyen en büyük etken yarınki toplantı olacak.

Bu Hafta Dolar Kur Fiyatı Nasıl Olacak?

Şu an için 6,92 lira kur düzeyinden kendini çıkarmayı başaran ve 7,00 lira düzeyine ulaşan doların hafta içinde ise ani bir yükseliş trendine girmemesi bekleniyor. Analistler, dolar için 6,85 lira seviyesini destek olarak gördüklerini ve toplantı açıklamaları ardından kararlığın devam etmesi bağlı olarak Cuma günü 6,90 lira ve 6,89 lira seviyelerinin tekrar görülebileceğini belirttiler.

Diğer yan HSBC raporuna göre, 2021 sonunda 6,50 seviyesinin yeni bir kur hedefi olduğu belirtiliyor. Rapor 6,85 ve 6,50 seviyelerini Türkiye ekonomisi için kritik bölgeler olarak değerlendirirken, bu fiyatların görülmesinin ise TCMB döviz alım kararlarına bağlı olduğunu ifade ediyor.

Diğer bir günden maddesi ise ters dolarizasyon için gelen sinyalin, dolar kuruna bu hafta nasıl bir etki yapacağı oldu. Analistler henüz bunun için bir yorum yapılamayacağını ve yarınki toplantının beklenmesi gerektiğini ifade ettiler.
Yorumlar (0)