Dolar 20 Şubat'ta 7 TL'nin Atına Tekrar İniş Yaptı!

Dolar kuru, 18 Şubat’ta yapılan TCMB faiz kararından sonra 7 Lira’nın hemen altında el değiştirmeye başlamıştı.

Dolar 20 Şubat'ta 7 TL'nin Atına Tekrar İniş Yaptı!
Dolar kuru, 18 Şubat’ta yapılan TCMB faiz kararından sonra 7 Lira’nın hemen altında el değiştirmeye başlamıştı. 20 Şubat tarihine geldiğimizde ise dolar kuru 6,96 lira seviyesine tekrar iniş yaparak psikolojik bandın altından kaldı. Uzun bir süre sıkı para politikası izleneceğinin belirtilmesi ile birlikte Türkiye’nin dolar cinsi tahvillerinde kazanım arttı.

Dolar ve Döviz Kurları

19 Şubat tarihinde ise dolar kuru 6,98 seviyesinden işlem görürken bu sabah yaşadığı düşüş ardından 6,96 dolar kur fiyatına geriledi. TCMB PPK toplantısından düne yansıyan haberler, beklentilere uyumlu bir tablonun açığa çıkmasına neden oldular. Politika faizinde değişime gidilmemesi ve bunun hemen ardından açıklamanın gündeme yansıması ile dolar kuru 7 lira altına tekrar iniş yaptı.

Dün akşam sularında dövizlere ilişkin fiyat tabloları üzerinde ise dolar 6,97 alış fiyatı ile yer aldı. Dün akşam, canlı döviz kurlarına bakıldığında Euro 8.45 lira, Sterlin 9.77 lira ve Avustralya doları ise 5.48 lira olarak şekillenmişti. Bu sabah İngiliz sterlini için tablolara yansıyan 9,77 lira kur fiyatı değişmeyerek sakin bir seyir izliyor. Euro kurunda ise 8.45 lira düzeyinde fiyat ile sakinlik korunuyor.

Capital Economics Açıklama Yaptı!

Dövizlerin geneline bakıldığında bu hafta sonu düşüş hareketi ile öne çıkan taraf yine dolar oldu. Analistler yatırımcıların Ortodoks politikaya geçişin kalıcı olduğuna artık inandıklarını bu yüzden piyasaya yönelik tercihlerin bu hafta değişeceğini belirttiler. TL’nin ise dolar karşısında yaptığı değer kazanımı 20 Şubat tarihine giriş ile birlikte %20 oranında hesaplandı.

Capital Economics ise Türkiye’yi ve dolar kurunu ele alarak bir açıklama gerçekleştirdi. Kuruluş, Türkiye’de Merkez Bankası tarafından faizin %17’de tutulması, sıkı para politikası ve ortalama 2 enflasyon hedefleme açıklaması ardından doların düşüşe devam edeceğini tahmin ediyor. Aynı zamanda dolar kuru için yapılan tahmin kapsamında ise yeni hat içinde 6,30 lira ile 6,25 lira arasında bir fiyat beklentileri olduğunu belirttiler.

Ekonomi gündemine düşen bu tahmin ardından ise dolar yatırımcıları endişelenirken yeni yatırım araçlarına yönelme eğilimine giriyorlar. Bugün için tablolara yansıyan dolara yönelik düşük oranlı alçalış, dalgalı bir günün geçeceğine işaret ederken, 6,96 kur fiyatı ardından analistlerin hafta başında bekledikleri ilk rakam 6,90 ile 6,62 lira fiyatları arasında açıklandı.
Yorumlar (0)