Dolar 25 Şubat'ta TL'ye Karşı Değer Kazanmaya Devam Ediyor! Doların Artış Sebebi Nedir?

Türk Lirası piyasasının içeride kapanması ardından piyasaya yönelik likiditenin azalması sebebiyle TL’de dalgalanma boyu diğer rakiplerinin önüne geçiyor.

Dolar 25 Şubat'ta TL'ye Karşı Değer Kazanmaya Devam Ediyor! Doların Artış Sebebi Nedir?
Türk Lirası piyasasının içeride kapanması ardından piyasaya yönelik likiditenin azalması sebebiyle TL’de dalgalanma boyu diğer rakiplerinin önüne geçiyor. Dolar ve TL açısından tüm değişimler ise ABD’de yaşanan enflasyon endişeleri ardından, ABD tahvillerindeki yükselişe bağlı olarak yaşanmaya başladı.

TL Değer Kaybı Nasıl Yaşandı?

Küresel piyasada Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları endişeleri tamamen dindirmeye yetmezken, TSİ dün 21:26 saatlerinde 7.44 lira seviyesine ulaştı. TL, dolar karşısında %3.8 oranının üzerinde değer kaybı içine girdi. Güney Afrika randı için de aynı davranış içinde değer kaybı mevcut oldu. Ancak TL’nin hareketine bakıldığında diğer değer kaybeden ülke para birimlerine göre bir nebze daha hareketli piyasa görünümü hakim oluyor.

Analistler, TL’nin dün akşam dolar karşısında direnme eğiliminde olduğunu ve ilk etapta %3’lük bir değer kaybı ile gündeme geldiğini, bu sabah saatlerinden kurun 7.43 lira seviyesinde tutunmasına bağlı olarak değer kaybının %3,8’i aştığını belirttiler. Benzer bir kayıp ise diğer ülke para birimlerinden Meksika Peso’sunda yaşandı. Peso ise dolar karşısında %2,2 üzerinde değer kaybı yaşadı. Analistler, Brezilya Reali’nin bugün dolar karşısında %2, Rus Rublesinin ise %2,5 değer kaybettiğini ifade ettiler.

Diğer Para Birimlerinde Durum Nedir?

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine bakıldığında bu sabah genel olarak dolar karşısında güç bir duruş sergilenemediği ve doların tekrar yükselişini hızlandırmaya başlayacağı görülüyor.

Yükselişte Türkiye’nin son dönemlerde tartışma konusu olan döviz rezervlerindeki düzeyin, piyasada artan yabancı girişinin ve Berat Albayrak hakkında basına yansıyan haberlerin etkili olduğu analistlerce belirtiliyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişin, altından sonra hisse senetlerinde de satışlara neden olabileceği düşünülürken, gelişen ülkelerin para birimlerinde ise değer kaybına neden oluyor. Tahvil faizleri %28 oranında yükselirken, TL tarafında dolar karşısında %3,8 düzeyinde bir değer kaybı bulunuyor.
Yorumlar (0)