Dolar 7 Lira Sınırında! Merkez Bankası Açıklamaları Dolar Fiyatlarını Düşürmedi! Dolar Fiyatlarında Düşüş Yaşanacak Mı?

Son birkaç gündür açıklanan verilere rağmen doların ateşi bir türlü dinmedi. Düşüş eğiliminde olan doların bugün itibariyle yeniden yükselişe geçtiği görüldü. 7 lira sınırında gezinen dolar fiyatlarında ne zaman düşüş yaşanacağı merak konusu oldu. Piyasaların kapalı olduğu bugün dolar fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Dolar 7 Lira Sınırında! Merkez Bankası Açıklamaları Dolar Fiyatlarını Düşürmedi! Dolar Fiyatlarında Düşüş Yaşanacak Mı?

Dünya piyasalarının gündeminde son dönemlerde koronavirüs salgını bulunuyor. Bu süreç içerisinde gelişmeler takip edilirken, sokağa çıkma yasağının ilk gününde piyasalar kapalı olmasına rağmen dolar fiyatları yine 7 lira sınırına çıktı. Dünya piyasalarında alınan çeşitli kararlar doların ateşini söndürmeye yetmedi.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan toplantıda, kredi vermeleri için bankalara verilen paranın limitinin artırılmasına karar verildi. Bununla birlikte Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminleri açıkladı. Başkan Murat Uysal tarafından yapılan açıklamalarda yıl sonu enflasyon beklentisinin düştüğü ifade edildi.

BDDK tarafından daha önce bankalar için alınan aktif rasyo kararında yeni bir düzenleme yapıldı. Rakamlarda revizyona gidildi. 5 milyar liranın altında olan bankaları kredi vermekten ya da devlet tahvili almaktan muaf tuttuğunu açıkladı. FED tarafından yapılan son açıklamalarda  faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verildi. Tüm bu gelişmelerin dolar üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merak konusu olmuştu.

Bugün Dolar Güne Nasıl Başladı?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle resmi olarak ülkede piyasalar kapalı. Buna rağmen güne yükselişle başlayan dolar 7 lira sınırını zorlamaya devam ediyor. Bugün resmi tatil ve sokağa çıkma yasağının ilk günü olduğu için açıklanacak önemli bir veri de yok. Bu süreçte doların yeniden yükselişe geçmeyeceği bu seviyeye koruyacağı düşünülüyor. Dolar güne 6,98 lira seviyelerinden başladı. Euro ise bugün güne 7,65 lira seviyelerinde başladı.  

Yorumlar (0)