Dolar 7 Liranın Altına Geriledi! Dolar Kurunda Son Altı Ayın Dip Seviyesi Görüldü!

Dolar kuru 16 Şubat’ta analistlerin 6 ayın dip seviyesi olarak nitelendirdikleri 6,96 lira seviyesine indi.

Dolar 7 Liranın Altına Geriledi! Dolar Kurunda Son Altı Ayın Dip Seviyesi Görüldü!
Dolar kuru 16 Şubat’ta analistlerin 6 ayın dip seviyesi olarak nitelendirdikleri 6,96 lira seviyesine indi. Yatırımcıların psikolojik olarak belirdikleri sınır olarak görülen 7.00 TL atında kalan dolar, alım ve satım işlemlerinde bu hafta yeni dengeleri belirleyecek.

Dolar ve Diğer Döviz Kurları

Doların 6,96 lira seviyesinden işlem gördüğü anlarda Euro ise 8,45 TL kur fiyatını tablolara yansıtıyor. Dolar fiyatı 5 Ağustos tarihinden buyana en düşük seviyesi ile işlem görüyor. Bu gün sabah saatlerine gördüğü en yüksek rakam değeri 7.03 lira olan dolar kuru saatlerin ilerlemesi ile birlikte 7.00 lira seviyesinin atına beklenene gerilemeyi yaparak, analistleri haklı çıkardı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının verdiği mesajlar ve kararlı duruş ardından Türkiye risk priminin 300 baz puan altına inmesi, dolar kurunun 7.00 lira altına gerilemesini sağladı. Türkiye’ye sıcak para girişleri gerilerken, para girişinde oranlar %1,02’lik gerileme yaparak, 6.9639 TL seviyesine geriledi.

Bugün Euro cephesinden sabah saatlerinde görülen en düşük kur fiyatı 8,45 lira, en yüksek kur fiyatı ise 8,47 lira oldu. Sterlin ise aynı dakikalarda 9,68 lira seviyesinden işleme girmişti. Sterlin düşük oranlı bir yükseliş içine girerek 08:00 saatlerine doğru 9,69 TL’lik kur fiyatından işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda ise bu başarı dolar kuru tarafından yaşanamadı. 6,96 lira seviyesine bu sabah 7.02 lira düzeyinden inen dolar için bir düşüş hareketi daha analistler tarafından bekleniyor.

Dolar Endeksinde Son Durum

Dolar endeksine bakıldığında ise %0.15 oranında bir düşüş ile 90.33 seviyesine gelindiği gözlemleniyor. Euro/Dolar paritesi şu sıralarda 1.2138 seviyelerinde hareket ederken, 10 senelik gösterge tahvilin bileşik faizi ise %14.77 seviyesinde şekilleniyor. Merkez Bankasının fiyat istikrarı konunsa vurgu yapması TL’nin değer kazanmasına ve doğrudan dolar kurunu düşürmesine sebep oluyor.
Yorumlar (0)