Dolar 9 TL, Gram Altın 600 TL, Gram Gümüş 12 TL Olacak Tahmini Yapan İslam Memiş Alım Fırsatı Seviyelerini Açıkladı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ekonomi gündemini yorumlayarak dolar, altın ve gümüş fiyatlarına yönelik beklentisini açıkladı. Dolar, altın ve gümüş alım fırsatı verecek mi?

Dolar 9 TL, Gram Altın 600 TL, Gram Gümüş 12 TL Olacak Tahmini Yapan İslam Memiş Alım Fırsatı Seviyelerini Açıkladı
Türkiye ekonomisinde oldukça hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Fiyatlamalarda istikrarsızlıklar görülürken vatandaşlar ekonomistlerin değerlendirmelerine dikkat kesildiler. Alanında oldukça itibar sahibi bir ekonomist olarak değerlendirilen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yeni piyasa yorumlarını paylaştı.

DOLAR KURU ALIM FIRSATI VERECEK Mİ?

Dolar kuruna yönelik değerlendirme yapan İslam Memiş, “Dolar kurundaki fiyat değişimleri içsel problemler nedeniyle meydana geliyor. Bu hafta dolar kurunda 8,20 TL seviyesini direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Dolar kurunda yaşanan agresif dalgalanma yönün nereye kırılacağına dair belirsizlikler yaratıyor. Dolar kurunda 8 TL'nin aşağısına doğru sarkmalarda 7,70 TL seviyelerine doğru bir gerileme yaşanabilir. Bu bölge döviz borcu olan veya dövize yatırım yapmak isteyen vatandaşlara iyi bir alım fırsatı olacaktır. Yıl içerisinde dolar kurunun 9 TL seviyesine çıkılabileceğini düşünüyorum.” dedi.ONS ALTININ ALIM FIRSATI NERESİDİR?

Altın fiyatlarını da değerlendiren İslam Memiş, “Bu hafta gram altın 440 TL ile 458 TL arasında fiyatlanacaktır. Bu seviyelerin kırılması yeni bir trend anlamına gelecektir. Altının onsu ise şu anda 1.732 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Bu hafta ons altın için 1.680 dolar ile 1.740 dolar arası takip edilecek. Bu seviyelerin aşılması da ons altında yeni yön belirlemesi anlamına gelecek. Altın fiyatları dip seviyelerde dolaşmaya devam ediyor. 1.700 altı alım fırsatı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

ALTIN, DOLAR VE GÜMÜŞ NE KADAR OLACAK?

Altın, dolar ve gümüş fiyatlarında beklentilerini açıklayan İslam Memiş, “Yüzde 1,70 seviyesini yukarıya doğru kıran ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve 93 seviyesini yukarı yönlü kıran dolar endeksi mutlaka bir direnç seviyesi ile karşılaşacaktır. Tekrar aşağı yönlü bir trend meydana gelme ihtimali çok yüksek. Bu nedenle altın ve gümüşün alım fırsatlarını değerlendirmek gerekir. Emtia fiyatları yıl içerisinde yükselecektir. Yatırım yapacak olanlar bu dönemde açıkta kalmamaya dikkat etmelidirler. Kısa vadeli değerlendirmeler yapılmamalıdır. Varlıklar kısa vadeli satılmamalıdır. Varlıkların korunması daha çok kazanç getirecektir. Kısa vadeli düşüşler olabilir ama bu sürekli olmayacaktır. Rehavete kapılmadan varlıklara sahip çıkılmalı. Gram altının 600 TL, dolar kurunun 9 TL, gümüşün gram fiyatının 12 TL seviyesini aşabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle kısa vadeli hareket edilmemeli.” şeklinde konuştu.Türkiye'nin gündeminin ekonomi olduğunu söyleyen İslam Memiş, “Dolar kuru hakkında Cumhurbaşkanı danışmanları dolar kurunda çözülmeler başladı demişlerdi. Ancak bu gevşemenin olmadığını görüyoruz. Olmayacaktır da. Çıkıp şunları yapacağız ekonomiyi toparlayacağız şeklinde açıklamalar yapılmadı. Hükümetin bir planı vardır ama bunu halka anlatamadıktan sonra bunun verimli sonuç doğurması çok zor. Türkiye'nin gündemi ekonomidir, enflasyondur, iştir ve aştır.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan bilgi ve yorumlar yatırım amacıyla verilmemiştir. Buradaki veriler veya değerlendirmeler dikkate alınarak yatırımlara yön verilmemelidir. Bilgilendirme amacıyla yayınlanan haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.
Yorumlar (0)