Dolar Beklentileri 180 Derece Değişti! Ekonomistlerce 7 TL'nin Altı Konuşuluyor

FED ve Merkez Bankası'nın PPK faiz kararları sonrası dolar kuru, TL karşısında düşmeye başlamıştı. Dolar kurunda yaşanan bu geri çekilme ve TCMB'nin beklenmedik hamlesi sonrası ekonomistler yeniden 7 TL altını konuşmaya başladılar.

Dolar Beklentileri 180 Derece Değişti! Ekonomistlerce 7 TL'nin Altı Konuşuluyor
Hafta içerisinde küresel piyasaları ve dolar kurunun seyrini tamamen değiştiren iki önemli karar alındı. Hafta ortasında ABD Merkez Bankası FED faiz kararları açıklandı. Dolar kurunda çekilmeye neden olan bu kararın bir gün sonrasında TCMB faiz kararı açıklandı.

Sürpriz denebilecek bir hamlede bulunan Merkez Bankası, faizleri yüzde 2 oranında yükseltti. Dolar kurunun çok sert değer kaybına neden olan bu hamlenin etkileri haftanın son işlem gününde de devam etti. Bu sürece ilişkin ise ekonomistlerden yeni analizler gelmeye başladı.

EKONOMİSTLERİN DOLAR BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

Ekonomistler Merkez Bankası'nın yeni faiz kararının ardından dolar kurunda yaşanabilecek gelişmeleri ele aldılar. Daha önceki süreçte tahvil faizlerinde yaşanan artışlar nedeniyle yükselen dolar kurunun yeni hamle ile farklı bir seyir izleyebileceği ifade edildi.

'7 TL'nin Altını Görebiliriz'

Bu kapsamda yapılan değerlendirmelerden bir tanesi de Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru tarafından yapıldı. A Para yayınına katılan Soner Kuru dolar kuru hakkında yeni değerlendirmelerde bulundu. Dolar kurunun önümüzdeki dönem seyrinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin etkisinin önemine vurgu yapan Soner Kuru "ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde 1.50'in altına düşüş görürsek, dolar/TL'de tekrardan 7 liranın altını görebiliriz" açıklamasında bulundu.

'7.19 TL Altında Satışlar Derinleşebilir'

A Para yayınına katılan bir diğer uzman isim ise Işık Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Kavak oldu. Bundan sonraki süreç için Dolar/TL değişimi hakkında görüşlerini paylaşan Kavak, aşağı yönlü hareketlerde izlenecek noktaları ele aldı. Yabancının ilgisi borsaya tarafına gelirse hem hisse senedi hem de TL tarafına pozitif yansımalar görülebileceğini ifade eden Soner Kavak "Dolar kurunda 7.19'un altında satışlar derinleşebilir" yorumunu paylaştı.

Enflasyonda Kademeli Düşüş Başlayacak

Dolar kurunun, Türki Lirası karşısında izleyeceği yeni seyre dair bir diğer analiz de Gedik Yatırım-Yatırım Danışmanı Onurcan Bal tarafından yapıldı. Onurcan Bal değerlendirmesinde enflasyon rakamlarına değindi ve bahar aylarından itibaren enflasyon oranlarında kademeli olarak düşmelerin yaşanabileceğini söyledi.

Konuşmasında TCMB'nin hamlesini TL'nin hareketini de yorumlayan Bal değerlendirmesinde "Merkez Bankası'nın faiz adımı ile küresel düzeyde doların değer kazandığı günde Türk lirası yüzde 2'nin üzerinde yükseldi" ifadelerine yer verdi.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna ilişkin değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 
Yorumlar (0)