Dolar Borcu Olanları Sevindiren 2021 Analizi ABD'li Yatırım Bankası'ndan! Dolar Düşecek

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs dolar kuru, Türk Lirası değişimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dolar Borcu Olanları Sevindiren 2021 Analizi ABD'li Yatırım Bankası'ndan! Dolar Düşecek

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs dolar kuru, Türk Lirası değişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Banka 2021 yılı değerlendirmesinde TL'nin değer kazanacağını ögördü.

Emlak365.com - 2020 yılında pandemi süreci ve ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilim ile dolar kuru ciddi oranda değer kazanmıştı. Dolar kurunun yükselen grafiği nedeniyle vatandaşların dolar birikimleri artmıştı. Dolar alan, dolar yatırımı yapan veya dolar borcu olanlar için ise çok dikkat çeken bir analiz geldi. 

GOLDMAN SACHS DOLAR/TL BEKLENTİSİNİ YENİLEDİ

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs dolar ile Türk Lirasına yönelik yeni değerlendirmelerini yayımladı. Ünlü yatırım bankası yeni yıl değerlendirmelerinde dolar kurunun değer kaybedeceğini öngördü. Bir önceki değerlendirme raporunda 3 ay, 6 ay ve 12 ay sonrası için raporları yayımlayan oldman Sachs doların 3 ay sonra 7.75 TL, 6 ay sonra 8.00 TL ve 12 ay sonra 9.00 TL olacağını öngörmüştü.

Yeni raporunda bu oranları güncelleyen yatırım bankası TL'nin daha güçlü bir politika izleyeceğini gördü. Goldman Sachs yeni değerlendirmelesinde dolar kurunun 3 ay sonra 7.50 TL bandına gerileyeceğini tahmin etti. 6 ay sonrası için 7.75 TL hedef belirleyen Goldman Sachs 12 ay sonrası için ise 8.00 TL seviyesini işaret etti. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL'IN DOLAR KURUNA ETKİSİ

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu konuşmasında dolar kuruna dair görüşlerini açıklamıştı. Ağbal'ın dolar kuru açıklamaları ve bundan sonraki dönemlerde izleyeceği politikalara ilişkin analistler ise "TCMB Başkanı Ağbal'ın ortaya koyduğu Türk lirasını istikrarsızlaştırmadan yeniden döviz rezervi biriktirme çabasının, yüksek enflasyon ve siyasi risklerde dikkate alındığında, liranın dolar karşısında ani şekilde güçlenmesi yerine daha istikrarlı bir patika izlemesi ile sonuçlanması büyük olasılık" değerlendirmesinde bulunmuşlardı.

Yorumlar (0)