Dolar Düşüyor! İlk İşlem Saatlerinde Kritik Eşik Sınırında

Dolar kuru yeni günün ilk işlem saatlerine değer kaybı ile başladı. Dolar kurunda yaşanan değer kaybının ardından piyasalarda oluşan son durum ve uzman yorumları.

Dolar Düşüyor! İlk İşlem Saatlerinde Kritik Eşik Sınırında
Dolar kuru günün ilk işlem saatlerine düşme eğilimi ile başladı. Haftanın son işlem gününde değer kaybeden dolar kuru hem psikolojik hemde geri çekilişlerde en önemli eşik olarak gösterilen 8.00 TL sınırında yer alıyor. Haftanın son işlem gününde dolar kurunda oluşan son durum.

DOLAR KURU GERİ ÇEKİLDİ

Para piyasaları çok uzun zamandır Merkez Bankası'nın faiz kararını bekliyorlardı. Ekonomistlerin ve kurumların genel beklentisi faiz oranlarının sabit tutulması yönünde olsa da piyasalarda faiz indirimi olacak mı endişesi vardı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk PPK toplantısında ise sürpriz bir karar çıkmadı.

Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen Nisan 2021 PPK toplantısından faizlerin sabit tutulması kararı çıktı. Faiz oranlarının yüzde 19.00 bandında sabit tutulmasının ardından ise dolar kurunun ilk tepkisi aşağı yönlü oldu.

Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru

Faiz kararının açıklanmasının hemen ardından dolar kuru bulunduğu seviyede, dar bant aralığında hareketlendi. PPK faiz kararlarının açıklanacağı işlem gününde 8.09 TL'den başlayan dolar kuru faiz kararı sonrası 8.08 TL ile 8.10 TL bandında hareketli oldu. Daha sonra dengelenen dolar kuru o işlem günün 8.07 TL'den tamamladı.

DOLAR KURU 8.00 TL BANDINDA YER ALIYOR

Faiz kararı sonrası piyasaların kapanmasının ardından gece saatlerinde değer kaybı sürdürdü. Gece saatlerinde dolar kuru kademeli olarak düşerken 8.07 TL bandından 8.05 TL'ye geriledi. Gece saatlerinde değer kaybını devam ettiren dolar kuru 8.02 TL'ye kadar çekildi.

Yeni Günün İlk İşlem Saatlerinde;

Dolar kuru bir önceki işlem gününün kapanış saatleri ile gece saatlerinde yaşadığı değişimin ardından yeni güne 8.01 TL ile 8.02 TL bandında hareketli başladı. Uzmanlar piyasalarda olumlu hava oluşması durumunda ise dolar kurunun 8.00 TL'nin altına inebileceğini ifade ediyorlar.
Yorumlar (0)