Dolar, Euro, Hisse Senetleri, Altın! Hangisi Birikimlere Daha Fazla Kazanç Sağladı?

Yatırım araçlarında haftalık bazda yaşanan değişimler, haftanın son gününde piyasaların kapanmasıyla belli oldu.

Dolar, Euro, Hisse Senetleri, Altın! Hangisi Birikimlere Daha Fazla Kazanç Sağladı?
Yatırım araçlarında haftalık bazda yaşanan değişimler, haftanın son gününde piyasaların kapanmasıyla belli oldu. Bir haftalık süreçte değeri artan ve değer kaybeden yatırım araçlarını tek tek derledik. Oluşan kar zarar tablosunda ise altını ve doları olanların bu hafta yüzü güldü.

BİR HAFTALIK SÜREÇTE PARA PİYASALARINDA YAŞANAN DEĞİŞİM

Bir haftalık süreçte para piyasalarında çok sayıda gelişme takip edildi. Özellikle küresel piyasalarda ons altının artış göstermesi, dolar kurunun haftanın ilk dört işlem gününde kademeli artış sağlaması ardından ABD kaynaklı gelişmeler ile gece yarısı rallisi yapması piyasaları en fazla etkileyen gelişmeler oldu.

Altın fiyatları ons altında yaşanan yükselme ile değer kazanırken dolar kurunda yaşanan değer artışı bu yükselmeyi destekledi. Ardından ABD 10 yıllık faizlerinin ani bir şekilde yüzde 1.6 bandının üzerine çıkması sonucu dolar kuru bir gecede 20 kuruşluk ani bir sıçrama yaşadı. Tüm bu gelişmelerin ardından ise para piyasalarında oluşan son tablo şu şekilde;

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi Kaybettirenler Arasında

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri haftalık bazda önemli bir oranda değer kaybetti. BIST 100 endeksi haftayı 1.471,39 puandan tamamladı. Hafta içerisinde zir ve noktası olarak 1.569,84 puanı gören BIST 100 endeksi en dip seviye olarak ise 1.443,17 puanı gördü. BIST 100 endeksi bir haftalık süreçte yüzde 5.70 oranında değer kaybetti.ALTIN VE DOLAR KURU

Altın fiyatları ile döviz kuru bu haftanın kar sağlayan yatırım araçları oldular. Bu hafta ABD doları yüzde 6,39 değer kazanırken, altın ise yüzde 4.94 oranında yükseldi. İşte oluşan fiyat tablosu.

Altın fiyatları bir haftalık süreçte yüzde 4.94 oranında yükseldiler. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 418 TL'ye kadar yükseldi. Haftaya 647 TL'den başlayan çeyrek altın ise yaşadığı yükselme ile 678 TL seviyesine çıktı. Cumhuriyet altını ise yüzde 4,87 artışla 2.777,00 TL oldu.

Dolar kuru ise haftanın en dikkat çeken yatırım aracı konumunda. Hafta 7 TL bandının altında başlayan dolar kuru, ilk 4 işlem gününde yakaladığı yükselme ile 7.20 TL seviyesine çıktı. Daha sonra ABD kaynaklı gelişmeler ile dolar kuru 7.40 TL'den haftayı tamamladı. Euro ise yüzde 6,51 artarak 8.98 TL oldu.
Yorumlar (0)