Dolar Fiyatları 7 Lira Seviyesinde İşlem Görüyor!

2020 senesinin son haftaların 2021 yılı Şubatına kadar düşüş eğilimi ile daha fazla gündeme gelen dolar kuru, geçmişteki 8 lira bandını aşan rekor seviyelerinden çok daha uzak bir fiyat rakamını gündeme getiriyor.

Dolar Fiyatları 7 Lira Seviyesinde İşlem Görüyor!
2020 senesinin son haftaların 2021 yılı Şubatına kadar düşüş eğilimi ile daha fazla gündeme gelen dolar kuru, geçmişteki 8 lira bandını aşan rekor seviyelerinden çok daha uzak bir fiyat rakamını gündeme getiriyor. Dolar kurunda etkili bir yükseliş ivmesini başlatabilecek olan 7.10 lira düzeyinin ise bu hafta başında da kırılamadığı görülüyor.

Dolar Kuru Hakkında Beklentiler


Analistler doların değer kazanımına geçmesi için yatırımcı işlemlerini tetikleyen 7 lira psikolojik fiyat değerinin ardından ise 7.10 lira seviyesinin aşılması gerektiğini belirtiyorlar. Bu sabah güncel tablolara yansıyan 6,97 liralık fiyatında ve bunun altında yer alan 6,65 liralık bandın arasında hareketi devam etmesi halinde bu haftada dolar için etkili bir değer kazanımı beklentisi gündeme gelmiyor.

Analistler, ekonomi yönetiminin piyasaya bir nebze daha dost olan adımları atması ardından dolar kuru üzerinde bu baskının kurulabildiğini belirtiyorlar. Sıkı para politikasını ve faiz’i sabit tutma kararına bağlı olarak, Türk Lirası değer kazancının yarım puanlık dolar kuru artışına rağmen korunduğunu belirttiler.

Dolar ve Euro Kurları


Son dakika döviz fiyat tablolusuna göre bu gün dolar 6,97 liradan işlem görürken, Euro 8.43 liradan işlem görüyor. Euro fiyatlarında ise düne göre %0.18’lik bir kur fiyat artışı tablolara yansıyor. Dolar rekor fiyatlarını çok geride bıraksa da 7 lira seviyesinin üstüne çıkmak için bu hafta başında da mücadeleye devam ediyor.

Bu sabah itibari ile 7 lira seviyesine en yakın düzey olan 6,99 lira fiyatın görülmesi halinde şuanda kurda olan belirsizliğe ve dalgalamaya bağlı olarak 7 lira rakamının gündeme gelebileceği analistler tarafından açıklanıyor.Ancak TL’nin değer kazanımının devam etmesine bağlı olarak 7.10 lira seviyesine kadar etkili bir artışın gündeme gelmeyeceği belirtiliyor. Yapılan bu tahminde ise hafta sonu Türkiye için açıklanan kredi notu görünümündeki ‘’BB’’ notunun etkili olduğu vurgulanıyor.
Yorumlar (0)