Dolar Fiyatlarında Hareketlilik Devam Ediyor! 7 Lira Üstü Tutunma Sürdü!

Dolarda son iki gündür psikolojik nokta olarak adlandırılan 7 lira seviyesinin üstüne çıkış yapıldıktan sonra, yurtdışı gündemine ilişkin detayların da bir kısmının belli olmasına bağlı olarak iki günlük sakin bir hava hakim oluyor.

Dolar Fiyatlarında Hareketlilik Devam Ediyor! 7 Lira Üstü Tutunma Sürdü!
Dolarda son iki gündür psikolojik nokta olarak adlandırılan 7 lira seviyesinin üstüne çıkış yapıldıktan sonra, yurtdışı gündemine ilişkin detayların da bir kısmının belli olmasına bağlı olarak iki günlük sakin bir hava hakim oluyor. Diğer yandan yurtiçi günden hareketliliği başladı.

Dolar ve Gündemin Etkisi

ABD tahvillerinde yükselişin etkisi dolar kuruna yansırken, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemi kapsayan Merkez Bankası rezerv kayıplarına ilişkin tartışmalar gündeme geldi. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin geneli ele alındığında dün %1 ile %3 arasında belirgin değer kayıpları gündeme geldi. TL’de bu para birimlerine benzer bir davranış ile bu sabah dolar karşısında düşük oranlı da olsa değer kaybetti.

Dolar/TL geçen hafta, Ağustos 2020 tarihinden buyan ilk kez 6,9 lira seviyesine kadar gerilemişti. Daha sonra ise ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş, Yellen açıklamaları ve Biden’ın ekonomik destek paketi haberleri ardından 7.06 seviyesine yükseliş yaparak, ardından düşüşle 7 lira düzeyinde denge bulmuştu.

Dolar Kayıpları Karşılayacak mı?

Dolarda var olan toparlanma ABD yatırımcılarının dolar üzerinden kaybettiklerini karşılayacak seviyesinde şuan da değil. Analistler dolarda bir miktar toparlanma olduğunu ancak geçmiş haftalarda dolara ve enflasyona bağlı olarak ABD’li şirketlerin kayıplar verdiğini dile getiriyorlar. Diğer yandan doların vurduğu teknoloji şirket hisselerinin etkisi ile emtia fiyatlarının piyasa beklentilerini yukarı yönlü hareket ettirdiğini belirtiyorlar.

Analistler dolar ile kayıp yaşayanların, Powell’ın faiz oranlarını arttırmada yüksek enflasyonu tolere edebileceğine yönelik yeniden güvence vermesini bekliyorlar. Yatırımcılar bu hamleler ile tahvil piyasasının sakinleşeceğini ancak yine de bir süre dolar üzerinde baskının devam edeceğini düşünüyorlar. Türkiye’de Merkez Bankası rezerv tartışmalarının etkisi kurda doların minimal değer kazanımına olumsuz bir gündem ile eşlik ediyor.
Yorumlar (0)