Dolar İçin Yılsonu Beklentisi 8.90 Liraya Çıktı!

Dolar kuru 2019 yılsonu tahmini yükselmeye devam ediyor.

Dolar İçin Yılsonu Beklentisi 8.90 Liraya Çıktı!

Dolar kuru 2019 yılsonu tahmini yükselmeye devam ediyor. Merkez Bankası faiz kararı sonrası 5.90 lira sınırını aşan dolar kuru için yıl sonu beklentisi yükseldi!

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan faiz kararı sonrası dolar kuru hızlı bir atak yaparak 5,90 lira sınırını aştı. Dolar Neden Yükseldi?Zaten İstanbul seçim sonuçları ve Amerika S400 krizi nedeni ile tedirgin olan piyasa dün Merkez Bankası tarafından alınan karar sonrasında reaksiyona geçti. Merkez Bankası tarafından açıklanan karar metninden çıkarılan "ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilir" ifadesi piyasada Merkez Bankası Haziran 2019 PPK toplantısı ile faiz indirimi yapacak algısı oluşmasına neden oldu. Faiz indirimi beklentisi oluşması ile beraber TL dolar karşısında hızla değer kaybetti ve dolar kuru bir anda 5.98 lira seviyesine doğru sert bir çıkış yaşadı. Dolar kuru günü artı ile kapatırken 26 Nisan gününe de yükselişle başladı. 26 Nisan 2019 Dolar Kaç Lira?Dolar kuru güne yükselişle başladı. Dolar şu anda 5,95 lira seviyesinin üstünde güne 5,9559 lira ile devam ediyor. 

(Tablo Bloomberg HT sitesinden alınmıştır)2019 Yılsonu Dolar Kuru Beklentisi Yükseldi! Dün Merkez Bankası tarafından yapılan atağın ardından ekonomistlerin ve ünlü yatırım şirketlerinin dolar kuru beklentileri de yükseldi. Yılsonu dolar kuru tahmini yapan TD Securites Stratejisti Cristian Maggio "USD/TL’nin ikinci çeyrek sonunda 7,90’a, 3. çeyrek sonunda 8,90’a çıkacağını öngörüyoruz" dedi. Yabancı Yatırımcıların Türk Lirası Beklentisi "Negatif"Türk Lirası konusunda açıklamada bulunan Maggio "USD/TL’de son haftalardaki yukarı yönlü baskı göz önüne alındığında metinden çıkarılan ifade TCMB’nin kayıtsızlığını ve naifliğini gösteriyor. Lira konusunda negatif görüşümüzü koruyoruz. USD/TL’nin ikinci çeyrek sonunda 7,90’a, 3. çeyrek sonunda 8,90’a çıkacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki aylarda faiz artış baskısının oluşmasını ve ağırlıklı ortalama fonlama faizinin %30 civarına yükselmesini bekliyoruz" diyerek Türk Lirası için karamsar bir tablo çizdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)