Dolar Karşısında Haftanın En Kötü Performansını Gösteren Para Birimi Olan Türk Lirası, Güney Afrika Randına Karşı Tarihi Seviyeye Geriledi

Türk lirasının bu hafta gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı gösterdiği performansa ilişkin veriler ortaya çıktı. Türk lirası yine terste kalarak dolar karşısında irtifa kaybetti. Dolar kuru ne kadar oldu?

Dolar Karşısında Haftanın En Kötü Performansını Gösteren Para Birimi Olan Türk Lirası, Güney Afrika Randına Karşı  Tarihi Seviyeye Geriledi
Türkiye'de dolar kuru hareketlenmeleri ekonomi dünyasının moralini bozmaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından 8 TL'nin üzerine yerleşen dolar kuru geçtiğimiz hafta gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısındaki duruşundan pozitif etkilenerek 8,24 TL'den 8,05 TL'ye kadar gerilemişti.

DOLAR KURU HAFTALIK FİYATLAMA

Yeni haftaya dolar kuru 8,06 TL seviyesinde hafif yükseliş trendi ile başlamıştı. Dolar kuru Salı günü 8,13 TL'yi, Çarşamba günü 8,21 TL'yi ve Perşembe günü de 8,35 TL'yi aşarak 31 Mart 2021'den sonra en yüksek seviyesine ulaştı. Döviz kurlarının tamamında bir kayıp meydana gelirken euro da 10,07 TL'ye yükseldi.

TÜRK LİRASI NEGATİF AYRIŞTI

Türk lirasının değer kaybının bir anda hız kazanmasında nelerin etkili olduğu merak ediliyor. Türk ekonomisinin genel sorunları Türk lirasının gelişen ülke para birimleri arasında negatif ayrışmasına neden oldu. Merkez Bankası başkan değişimi ile akabindeki politika değişimi, rezervlerdeki azalma, 128 milyar dolar tartışmalarının en yüksek seviyeden yapılması gibi nedenler piyasalarda Türk lirasına güven kaybı oluşmasını sağladı.

TÜRK LİRASI GÜNLÜK YÜZDE 1 DEĞER KAYBI YAŞADI!

Küresel piyasalarda dolar endeksi 91 seviyesinde işlem görülürken ABD tahvillerinde volatilitenin azaldığı bildirildi. Buna karşın Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı bugün oldukça dikkat çekti. Çok da güçlü bir görüntü ortaya koymayan dolar karşısında Türk lirası yaklaşık yüzde 1 değer kaybı yaşadı. Haftalık olarak bu değer kaybı incelendiğinde ise Türk lirasının kaybının yüzde 3'ü aştığı görüldü. Bu da bu hafta gelişen ülkelerin para birimleri arasında en yüksek değer kaybı oldu.

GÜNEY AFRİKA RANDI TÜRK LİRASI KARŞISINDA TARİHİ YÜKSELİŞ GÖSTERDİ

Türk lirasındaki gerileme yalnızca dolar karşısında meydana gelmedi. Gelişen ülke para birimleri karşısında da Türk lirası değer kaybı yaşamayı sürdürdü. Güney Afrika Randı karşısında Türk lirası bugün 1,70'e geriledi. Bu da tarihi düşük bir seviye oldu. Ruble karşısındaki değer kaybı ise günlük yüzde 2'yi aştı.

Öte yandan dolar kuru şu anda 8,31 TL'den işlem göremeye devam ediyor. Ayrıca Euro kuru da 9,99 TL oldu.
Yorumlar (0)