Dolar Krizi Akaryakıt Fiyatlarını Arttırıyor! EPGİS'in Açıkladığı Yeni Benzin Zammı Pompaya Yansıyacak Mı?

Türkiye ekonomisinde son haftalarda meydana gelen dolar krizi bazı fiyatların sürekli olarak güncellenmesine neden oluyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün bir son dakika açıklaması yaparak benzine zam geldiğini ilan etti.

Dolar Krizi Akaryakıt Fiyatlarını Arttırıyor! EPGİS'in Açıkladığı Yeni Benzin Zammı Pompaya Yansıyacak Mı?
Son haftalarda dolar kurunda meydana gelen yükselişler dolara bağlı olarak fiyatlanan ürünlerde zamma neden olmaya devam ediyor. Türkiye'nin dolar ile satın aldığı petrol ürünlerinde de son günlerde sürekli fiyat değişimleri olmaya başladı. Dolar kurundaki yükseliş hareketleri benzin ve motorin fiyatlarına zam olarak yansıyor.

Dünya petrol piyasasında petrol fiyatları üzerinde büyük bir istikrarsızlık hakim olmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının tüm dünyada yeniden etkisini göstermeye başlaması ve ekonomilerin yeniden kapanma riski ile karşı karşıya kalması petrol fiyatlarında istikrarsız fiyatlamanın kapısını araladı. Bir yandan da OPEC ve petrol üreten diğer ülkeler petrol üretim miktarları konusunda yeni değerlendirme yaparak ortak bir karar almaya çalışıyorlar. 2020 krizine göre oldukça tedbirli olan petrol sektörü benzer bir fiyat düşüşüne izin vermemek için yoğun bir faaliyet içerisine girdiler. Bundan dolayı petrol fiyatları zaman zaman gerilese de ciddi bir fiyat düşüşü gerçekleşmedi. Aksine brent petrolün varili 65 dolar civarında fiyatlanmaya devam ediyor.

BENZİNE ZAM RESMEN AÇIKLANDI

Dolar kurundaki artış ve petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından Türkiye'de benzin ve motorin ürünlerinde maliyet yükselişi meydana geldi. Yükselen maliyetler neticesinde benzinin fiyatı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yeniden hesaplandı. Bu hesaplamanın neticesinde de benzinin litre fiyatına 19 kuruşluk bir zam yapıldığı ve zamlı benzin fiyatının bu gece yarısından itibaren işleme sokulacağı bildirildi.BENZİN ZAMMI POMPAYA YANSIYACAK MI?

Benzin zammı ile alakalı olarak EPGİS'ten bir başka detay daha paylaşıldı. Bir süredir uygulanmakta olan Eşel Mobil Sistemi gereği benzin zammından vatandaşların direkt olarak etkilenmeyecekleri açıklandı. Eşel Mobil Sistemi gereği benzine gelen 19 kuruşluk zam ÖTV'den karşılanacak. İlerleyen günlerde benzin fiyatlarına indirim gelirse o zaman da ÖTV'den karşılanan eksik kısım kapatılarak yine fiyatlara yansımayacak.

Emlak365.com
Yorumlar (0)