Dolar Kuru 16 TL Olacak Diyerek İddiasında Israr Eden Selçuk Geçer Gram Altın İçin Fiyat Tahmininde Bulundu

Türkiye ekonomisine ve dünya ekonomisine dair veri akışlarını değerlendirerek piyasa analizi yapan ekonomist Selçuk Geçer altın ve dolar üzerine yeni tahminlerini açıkladı. Selçuk Geçer altın ve dolar yorumları nelerdir?

Dolar Kuru 16 TL Olacak Diyerek İddiasında Israr Eden Selçuk Geçer Gram Altın İçin Fiyat Tahmininde Bulundu
Türkiye ekonomisi ile alakalı çok değişkenli bir hareketlenme süreci devam ediyor. Ekonomist Selçuk geçer yeni bir analiz yayınlayarak piyasaları değerlendirdi. Altın ve dolar yorumu yapan Selçuk Geçer beklentilerini kamuoyuna duyurdu.

SADECE TÜRK LİRASI DEĞER KAYBETMİYOR

Türk lirasındaki hızlı değer kaybına dikkat çeken Selçuk Geçer, “Dolar çok ciddi anlamda dalgalanıyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında sadece Türk lirası değer kaybetmiyor. Dolar endeksi yükseldikçe bu ülkelerden para çıkışları oluyor. Dolayısı ile Brezilya'da da Arjantin'de de sermaye çıkışları yaşanıyor. Bizim o ülkelere göre çok daha yüksek faiz veriyor olmamız daha çok para kaybı yaşamamıza neden oluyor. Bu çok kritik bir ayrışma. Türk lirası daha hızlı değer kaybı yaşıyor.” dedi.

ÖDEMELER DENGESİ ŞAŞTI

Türkiye'nin ödemeler dengesinin şaştığını ve cari açığın çok büyük bir sorun olmaya başladığını söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu cari açık olmaya devam ediyor. Verilere göre yıl sonunda cari açık 40 milyar doları bulacak. Bunu kapatmanın pek ekonomik olarak imkanı yok. Turizm gelirleri ile bunu kapatmayı planlıyorlar ama hata üzerine hata yapıyorlar. Pandemi sürecinin yanlış yönetilmesi ile Türkiye şu anda Avrupa'da günlük koronavirüs vaka sayısı açısından zirveden bulunuyor. İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış ve CAATSA yaptırımları gibi nedenler de Türkiye'ye bakış açısını değiştiriyor. Tüm bu gerekçelerle Türkiye'ye yoğun bir turist akışı olacağını düşünmek pek tutarlı olmaz. Hatta bazı ülkeler ilerleyen günlerde Türkiye'ye tatil için gidilmemesini bile önerebilir.” ifadelerini kullandı.DOLAR KURU BİR ANDA 16 TL'YE ÇIKACAK

Dolar kurunun devalüasyonist etki ile bir anda çok yükselebileceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Dolar kuru rutin bir yükseliş içerisinde bulunuyor. İlerleyen günlerde kırılmalar olabilir. Ona biz devalüasyonist etki diyoruz. Dolar kuru bir anda 16 TL seviyelerine çıkabilir. Onun için biz henüz kara pazartesiyi yaşamadık. Türkiye bunu çok yakın bir zaman içerisinde görüp test etmek zorunda kalacak. Dolar endeksinin yükselişi doların güçlenmesini sağlıyor. Türk lirası bundan olumsuz etkileniyor.” şeklinde konuştu.

DÜNYA EKONOMİSİ CANLANDIKÇA TÜRKİYE ZARAR GÖRECEK

Türkiye ekonomisinden yabancıların çıkışlarının neden olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, “ABD gibi güvenli bir limanda faizler yüzde 2 seviyelerindeyse ve siz Türkiye gibi güven vermeyen bir ülkeyseniz yabancılar gidebiliyorlar. Türkiye'deki faiz enflasyonist etki ile ortadan kalkıyor ve yabancı yatırımcı için kazançlı bir imkan verilmiyor. Bu nedenle Türkiye'den kaçmaya devam ediyorlar. Dünya ekonomisinde canlanma meydana geldikçe gelişmekte olan ülkeler zarar görmeye devam edecekler.” dedi.GRAM ALTIN 500 TL'YE DOĞRU YOL ALACAK

Altın piyasasına dair de bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Ons altın ABD tahvil faizlerinin gerilemesi ve dolar endeksinin hafifi düşüşü ile yükselme hareketine yeniden başlayacak. Kendisini 1.700 doların üzerine atacak olan ons altın kısa bir sürede 1.800 dolara doğru yol alacaktır. Gram altında ise dolar kuru yükselişi ve ons altının fiyat değişimleri ile yükseliş devam edecek ve 500 TL'ye doğru ilerleme sürecektir. Altın fiyatlarında çok hareketli günler bizleri bekliyor. Fırtına öncesi sessizlik yaşıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler konu edilen ekonomiste aittir. Ekonomik değerlendirmeler yatırım amaçlı değil bilgilendirme amaçlı verilmiştir. Buradaki yorumlarla yatırım yapılmamalıdır. Sitemiz kesinlikle yatırım tavsiyesi vermemektedir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)