Dolar Kuru 2001'den Daha Kötü Olacak Diyen Ünlü Ekonomist Doların Neden Düştüğünü Ve Ne Zaman Yükseleceğini Açıkladı!

Dolar kuruna dair gelişmeler vatandaşlar tarafından çok yakından takip edilme eğilimi sürüyor. Uzman isimlerin değerlendirmeleri de bu dönemde daha çok değer kazandı. Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı ve ekonomist Evren Devrim Zelyut bir analizde bulunarak dolar kurundaki gerilemenin ne anlama geldiğini açıkladı.

Dolar Kuru 2001'den Daha Kötü Olacak Diyen Ünlü Ekonomist Doların Neden Düştüğünü Ve Ne Zaman Yükseleceğini Açıkladı!
Dolar kuru Türkiye'de son haftaların en çok takip edilen ekonomik gelişmelerinden birisi olmaya devam ediyor. Ekonomistler hemen hemen her gün verilerle beraber dolar kurunun ne yönde hareket edebileceğine dair analizler yayınlıyorlar. Analizleri ile dikkat çeken isimlerden birisi de Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı ve ekonomist Evren Devrim Zelyut oldu.

DOLARDA KADEMELİ ALIM YAPIYORLAR!

Dolar kurundaki güncel gerçekleşmelere dair değerlendirmelerinin doğru çıktığının altını çizen Evre Devrim Zelyut, “Dolar kuru 8 TL'nin altına geri döndü. Şimdi herkes dolardaki eğilime dair büyük bir merak içerisine girdi. Ancak daha önceki değerlendirmelerimizde dolar kurunun 8,40 TL'yi geçemezse kısa vadede geriye yaslanacağını söylemiştik. Şu anda dolar kuru 8 TL'nin altını test ediyor. Bu test sürecinde de yukarıda dolarlarını satıp karlarını ceplerine koyanlar kademeli alım yapıyorlar. Dolarda şu anda kademeli alım bölgeleri 8 TL, 7,90 TL ve 7,80 TL'dir.” dedi.

YÜKSEK FİYATTAN DOLAR SATIP DÜŞÜK FİYATTAN DOLAR ALIYORLAR

Dolarizasyona yönelik de açıklama yapan Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası 26 Mart haftasının mevduat verilerini paylaştı. Bireysel mevduatlarda 7,2 milyar dolarlık bir azalma olduğunu görüyoruz. Yatırımcılarımız yüksek fiyattan dolar satışı gerçekleştirmişler. O seviyelerden de alım yapılmazdı. Şimdi kademeli bir şekilde satılan dolarlar yerine koyulacak. 2001'den ve 2018'den daha kötü bir dolar kuru ile karşı karşıya kalacağız.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELECEK?

Dolar kurunun neden yükseleceğine dair rakamlarla açıklama yapan Evren Devrim Zelyut, “Dolar kurunun kalıcı olarak düşmesi için bize iki veri lazım. Dış borç azalmalı ve rezervler dolmalı. Peki bu gerçekleşti mi? Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın son verileri açıklandı. Türkiye'nin brüt dış borç miktarı 450 milyar dolar olmuş. Bu da gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 62,8'ine denk geliyor. Kamu, özel sektör ve Merkez Bankasının toplam borçlarından bahsediyoruz. Burnumuza kadar borca batmışız. Türkiye'nin ekonomi olarak kötü dönemler geçirdiği 90'lı yıllarda borç 40-50 milyar dolar seviyelerindeydi. O borcun da GSYH karşılığı yüzde 26'lara denk geliyordu. 2001 krizinde borç miktarı 129 milyar dolar ve bu borcun GSYH oranı yüzde 54 seviyelerindeydi. Yani 2001 koşullarından çok ağır bir durum var. Türkiye'nin güncel net dış borcu ise 263 milyar dolar ve HSYH'nin yüzde 37,5'ine karşılık geliyor. 2001 krizi döneminde net dış borç miktarı 87 milyar dolar ve GSYH'ye oranı yüzde 36,8 olmuştu. Elin parasıyla elin malını yemenin bedelini acı acı dolar kuru üzerinde çekiyoruz.” şeklinde konuştu.Merkez Bankası'nın güncel rezervlerine de dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası rezervlerinin son hali de açıklandı. Merkez Bankası dış varlıklarından toplam döviz borçlarını çıkardığımızda rezervlerin 1,2 milyar dolar ekside olduğunu görüyoruz. Swap yoluyla alınan borçlar 52 milyar dolar olduğu görülüyor.Bu rakam da eklendiğinde Merkez Bankası'nın rezervlerinin 53 milyar dolar terste olduğunu görürüz.” dedi.

2001'DEN DAHA KÖTÜ OLACAĞIZ

Dolar kurunun yeniden yükselişe geçmesinin ekonomik bir gereklilik olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Borç olarak 2001 seviyesinden çok daha kötü bir durumda ülke ekonomimiz. Bundan dolayı 2001'den daha kötü olacağız. Şu anda bir salgın süreci yaşanıyor. Seçime 2 yıl gibi bir süre kaldı ve AK Parti genişleyici para politikası uygulamak zorunda. Kredi verilmesi ve para basımı ile ekonomi canlandırılmaya çalışılacak. Ancak dışa bağlı üretim nedeniyle piyasaya sürülen varlıklar yurt dışına çıkacak. Buna bağlı olarak dolar kuru daha da yukarıya gidecek.” şeklinde konuştu.DOLAR KURU NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Dolar kurunun uzak olmayan bir vadede ciddi bir yükseliş kaydedeceğini söyleyen Evrin Devrim Zelyut, “Dolar kuru 8,40 TL'yi denedi ve geri basmaya başladı. Ancak burada kalıcı olunmayacak. Çünkü riskler çok fazla. 2001'den ve ve 2018'den daha beter bir dolar kuru ile karşı karşıya kalacağız. Dolar kurunda ani sıçramaları çok uzak olmayan bir gelecekte görebileceğiz. Bunun için dolar yatırımı olanların adımlarını çok dikkatli olarak atmaları ve dolar ile borçlananların da bundan çıkmaları avantajlarına olacaktır.” dedi.

Not: Haberimizde yer olan ekonomik değerlendirmeler ilgili ekonomiste ait ifadelerdir. Bu ifadelere tamamen bilgilendirme amaçlı olarak haberde yer verilmiştir. Burada yapılan ekonomik değerlendirmeler dayanak alınıp yatırım yapılmamalıdır. Bu haberde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)