Dolar Kuru Bugün Kaç TL Oldu 20 Mayıs 2021 Perşembe

Dolar kuru yine Türk lirası karşısında güçlü bir görüntü vermeye devam ediyor. FED tutanaklarından aldığı destekle güçlenen dolar kuru kaç TL oldu? Dolar kuru yükselmeye devam eder mi?

Dolar Kuru Bugün Kaç TL Oldu 20 Mayıs 2021 Perşembe

Türkiye ekonoımisindeki görüntünün ana verisi olarak kabul edilmeye devam edilen dolar kurunda yine hareketlilik yaşanıyor. Türk lirası dolar kuru karşısında direnç göstermeye çalışsa da ABD'den gelen veri akışı Türk lirasının aleyhinde sonuç doğurdu. Dolar kurunun sakinleşen yükselen hızı Amerika Merkez Bankası (FED) tutanakları ile alev aldı.

FED TUTANAKLARININ DOLAR KURUNA ETKİSİ

Dolar kuru 8,38 TL seviyesine kadar gerilemişken FED tutanaklarının açıklanması ile kur hızlı bir şekilde kendisin, 8,40 TL'nin üzerine atmayı başardı. Dolar endeksinin FED tutanaklarından pozitif etkilenip değer kazanması Türk lirasının aleyhine oldu. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında dolar kuru karşısında güçlük yaşayan para birimi olan Türk lirası son gelişmelerle negatif bir görüntüye ulaştı.

IKON Menkul tarafından yapılan dolar yorumuna göre dolar kurunun yükselen trendi 8.4325 TL seviyesinde bir direnç ile karşılaştı. Bu direnç etkisi ile düşüş gösteren dolar kuru 8,3712 TL'ye kadar geriledi. Ancak düşüş tam bu noktada kaldı. Sınırlı düşüşün ardından FED tutanakları ile güçlenen dolar endeksinin etkisi kurda yükseliş trendini yeniden başlattı. Dolar kuru 8,41 TL noktasına çıktı. Kurun yükseliş hareketine devam etmesi durumunda 8,43 TL ve 8,50 TL noktaları ana direnç seviyeleri olacak.

DOLAR KURUNUN DÜŞÜŞ TRENDİNDE BU SEVİYELERE DİKKAT!

Dolar kurunun olası gerileme hareketlerinde dikkat edilmesi gereken seviyeler de belli oldu. Buna göre paylaşılan dolar kuru bültenlerinde yatırım şirketleri kurdaki destek seviyelerini sırasıyla 8,37, 8,29 ve 8,22 olarak duyurdular. Düşüş trendi oldukça zayıf bir ihtimal olarak değerlendirilirken gün içi veri akışının belirleyici olacağı bildirildi.

Öte yandan ekonomistler dolar kurunun karışık seyrinin devam etmesini beklediklerini açıkladılar. Dolar kurunun 2021 tahminleri doğrultusunda yükseliş beklenirken Türk ekonomisinin zaman zaman direnç göstermesi kur fiyatlamasında denge unsuru oluyor.

Yorumlar (0)