Dolar Kuru Düştü, Mobilya, Cep Telefonu, Araç Fiyatları ve Hazır Giyimde İndirim Haberi Geldi!

Ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından hem dolar kuru hem de enflasyon rakamlarında büyük bir hızla yükseliş yaşanmıştı.

Dolar Kuru Düştü, Mobilya, Cep Telefonu, Araç Fiyatları ve Hazır Giyimde İndirim Haberi Geldi!
Ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından hem dolar kuru hem de enflasyon rakamlarında büyük bir hızla yükseliş yaşanmıştı. Meydana gelen yükseliş zam yağmuru olarak pek çok ürüne yansıtılmıştı. Dolar kurunda yaşanan geri çekilmenin ardından vatandaşta indirim beklentisi oluşmuştu. Süreçte sektör temsilcileri tarafından indirim açıklamaları peş peşe geldi.

MOBİL İLETİŞİM ARAÇLARINA YÜZDE 20 İNDİRİM AÇIKLAMASI! 

Döviz kurunda yaşanan iniş ve çıkışlardan en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Mustafa Kemal Turnacı ithalatçı firmaların bankalar ile belirli bir kur üzerinden anlaşma sağladıklarını belirterek bu siparişlerin sona ermesinin ardından dolar kurunda yaşanan geri çekilme ile beraber mobil araçlarda yüzde 20'ye varan indirim beklediklerini dile getirdi.

GIDA FİYATLARINA YÜZDE 15 İNDİRİM AÇIKLAMASI! 

Bir başka indirim beklenen sektör arasında yer alan gıda sektörü hakkında açıklama yapan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, "Tarımda gübre, mazot, ilaç gibi doğrudan dövize endeksli yüksek bir maliyet söz konusu. Buradaki gerileme fiyatlara olumlu yansıyacaktır elbette" diyerek pirinç ve fasulye gibi ithalata bağımlı ürünlere yüzde 10-15 arasında indirim beklediklerini söyledi.

ARAÇ FİYATLARINA İNDİRİM AÇIKLAMASI 

İndirim yapılmadığı için eleştirilen araç fiyatları hakkında açıklama yapan Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt otomotiv sektöründe 50'ye yakın markanın satış hizmeti verdiğini belirterek 280 modelin satışa sunulduğunu söyledi. Araç fiyatlarında yoğun bir rekabet yaşandığını belirten Bozkurt kurların böyle devam etmesi halinde önümüzdeki dönemde araç fiyatlarına indirim geleceğini ve faiz desteği miktarlarının arttırılabileceğini dile getirdi.

Hazır giyim sektöründe ise siparişlerin 6 ay önceden girildiği belirtilerek yaz döneminde indirim yapılacağı belirtilirken mobilyada ise fiyatlara yüzde 8 indirim gelebileceği belirtiliyor.
Yorumlar (0)