Dolar Kuru Düşüşe Devam Ediyor! Ters Dolarizasyon İçin Sinyal Geldi!

Dolar kuru en son Ağustos 2020 tarihinde bu düzeylerde dalgalanma yaşamıştı.

Dolar Kuru Düşüşe Devam Ediyor! Ters Dolarizasyon İçin Sinyal Geldi!
Dolar kuru en son Ağustos 2020 tarihinde bu düzeylerde dalgalanma yaşamıştı. Kur 2021 içinde daha fazla kayıp içine girerek 7 lira seviyesini görmüştü. Şubat ayının üçüncü haftasında ise Merkez Bankası odaklı bir seyir ile 7.02 lira kur fiyatı hakim oluyor.

TCMB Cephesinde Durum

Merkez Bankası Perşembe günü Para Politikası toplantısında faiz kararları hakkında ikinci bir duyuru geçekleştirecek. Bu kapsamda doların hafta içi ne yönde seyredeceği hakkında net tahminler daha rahat yapılacak. Analistlerin son aktardıkları verilere göre, döviz mevduatlarında 2.1 milyar çözünme ve 10 ayın en sert düşüşü gündemde.

TCMB ise ters dolarizasyona işaret etmeye devam ediyor. Analistler ters dolarizasyon hakkında sinyallerin gelmesinin ise bu hafta içinde muhtemel olduğunu belirttiler. Yatırımcılar ise dolar kuru açısından meydana gelen düşüşlerin kalıcı olup olmayacağını merak ediyorlar.

Analistlerin Kur Değerlendirmesi

Dolar bugün 6 Kasım tarihinde görmüş olduğu 8.58 seviyesinde altın bir düşüş trendine sahip. Analistler 7 lira altına doğru hareket eden bir kur fiyatının olası rakamlar arasında yer aldığını belirtirken, 2021 yılı içinde ortaya çıkan zayıf seyrin devam ettiğini ifade ettiler. Dolar kuru’nda kaybın %6’yı aştığını söyleyen analistler, ekonomiye yönelik yeni dönem reformlarının bu düşüşte büyük rol oynadığını belirtiyorlar.

Analistler, dolar kurunun 6 Kasım tarihinde yüksek performanslı gümlerinden birini yaşayarak, 8.58 lira seviyesine kadar ulaştığını, 15 Şubat tarihli tabloya bakıldığında ise 7.02 lira kur fiyatı ile o günlerden eser kalmadığını dile getiriyorlar. Merkez Bankasının ise enflasyon hedefleme stratejisi sayesinde dolar kurunu 7 lira seviyelerine çektiği aktarıldı.

3 ayı aşkın süre incelendiğinde dolar/TL cephesinde %18’in üzerinde kayıp mevcutken, son veriler ile döviz alım ihalelerinde oluşan durumun, Merkez Bankası rezerv birikimine katkı sağlayacak ters dolarizasyonu gündeme getirdiği görülüyor. Dolarda düşüş trendi devam ediyor.
Yorumlar (0)