Dolar Kuru Hareketlendi Brent Petrolün Fiyatı Tırmanışa Geçti! Türkiye'de Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Yeni Zamlar Yapılacak Mı?

Kürsel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat değişimleri Türkiye'yi artık çok daha yakından ilgilendirmeye başladı. Dolar kurunun da artmasıyla akaryakıt fiyatlarına zam ihtimali şimdi çok daha fazla yükseldi. Türkiye'de benzin ve motorine zam yapılacak mı?

Dolar Kuru Hareketlendi Brent Petrolün Fiyatı Tırmanışa Geçti! Türkiye'de Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Yeni Zamlar Yapılacak Mı?

Dünya petrol piyasasında oldukça istikrarsız bir görüntü çizen petrol fiyatları neticesinde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam veya indirim sık sık gündeme geliyor. Koronavirüs sürecinde petrol üreten ülkelerin yaşanan kriz nedeniyle milyarlarca dolar zarar etmeleri nedeniyle fiyatları yükseltmeye yönelik hamleler devam ediyor. Bu hamleler de Türkiye'ye olumsuz yansımaya başladı.

CARİ AÇIĞA PETROL DARBESİ

Türkiye'nin cari açığında önemli bir kayıp olan petrol ürünlerinde fiyatların yükselmesi cari açıkta olumsuz bir etki bırakıyor. Ayrıca milyonlarca araç sahibi vatandaş da daha pahalı akaryakıt ürünleri ile karşı karşıya kalıyorlar.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Akaryakıt fiyatlarının nasıl belirlendiği her daim merak konusu olmuştur. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) hesaplayarak belirliyor. Bu hesaplamada benzin ve motorinin uluslar arası piyasası fiyatı baz alınıyor. Ayrıca dolar kurundaki değişimler de aynı hesaba katılarak Türkiye'de benzin ve motorinin satış fiyatları belirleniyor.

AKARKAYIT FİYATLARINA ZAM YAPILACAK MI?

Petrol sektörünün Türkiye'deki temsilcilerine göre brent petrol fiyatının 45 dolar seviyesine dayanması neticesinde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam yapılma ihtiyacı doğdu. Buna dolar kurundaki yükselişin eklenmesiyle zammın kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor. Ancak son hesaplama hafta içindeki petrol ve dolar fiyatlarındaki değişimler göz önüne alınarak yapılacak. Ardından ise EPGİS zam kararını açıklayacak. EPGİS'in bu hafta içerisinde hem benzine hem de motorine zam kararını açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Emlak365.com