Dolar Kuru İçin 10 TL Tahmini Yapıldı! Ünlü Ekonomist Nedenlerini Açıklayıp Uyardı!

Dolar kurunun yükseliş trendini elinden bırakmaması üzerine tüm dikkatler bu noktaya çevrildi. Dolar kuru neden yükseliş eğiliminde? Dolar kuru kısa vadede ne kadar olacak? Dolar kuru 10 TL olacak mı? Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar yatırımcılarının merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Dolar Kuru İçin 10 TL Tahmini Yapıldı! Ünlü Ekonomist Nedenlerini Açıklayıp Uyardı!

Dolar kuru üzerinde büyük bir merak yaşanmaya devam ediyor. Dolar endeksinin düşmesine rağmen aynı düşüşün kurda meydana gelmemesi ekonomi çevrelerini şaşırtsa da yükseliş trendi tüm ciddiyeti ile devam ediyor. Dolar kurunun yükselişte olması ve direncinin bir türlü kırılamaması ekonomi gündeminin ana konusu haline geldi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut da açıklamalarda bulunarak dolar yorumu yaptı.

DOLAR KURUNDA BASKI VAR

Dolar kurunda bir baskı olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kurunda 8,50 TL seviyesinde bir baskı var. Her geçen saat bu seviyenin aşılması için dolar bir tırmanma zemini oluşturuyor. Geçmişten bugüne yapılan hatalar zincirine bakıldığında son bir hata ile o zincire bir halka eklendi ve dolar kurunda çift haneli rakamlar için adeta düğmeye basıldı.” dedi.

REEL SEKTÖR İFLAS ETTİ

Türkiye'de reel sektörün iflas noktasında olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Reel sektörde önemli bir problem yaşanıyor. Yüzde 17,5 faizle KOBİ'lere kredi çıktı. Ancak hükümet geçmişteki hatasını yine tekrarladı. Bu KOBİ'ler neden zorda? Dış girdiye bağlı olarak çalışıyorlar. Dış girdiye bağlı olarak çalıştıkları için de ellerinde para kalmıyor. Ellerindeki bütün para dışarıya gidiyor. Salgında girdi de kalmadı. Bu insanlara borç vermenin anlamı ne? Yüzde 17,5 faiz ve diğer giderlerle yüzde 21 faiz olacak. Hangi KOBİ yüzde 21 faizle kredi çekecek, hammedde alacak, ondan üretim yapacak ve satıp da kar edecek? Bu mümkün mü? KOBİ'ler geçen yıl yüzde 7,5 faizle kredi çektiler. O krediyi geri ödeyemiyorlar. Sistem iflas etmiş durumda. Bu şekilde ekonomi yönetimi olmaz. Sonra dolar kuru neden yükseliyor diyorlar?” ifadelerini kullandı. 

Dolar kuru için çift haneleri işaret eden Evren Devrim Zelyut, “Dış politikada yapıcı olmazsanız ihracat yapamazsınız. O ülkelerden yatırımcı gelmez. Bu iş böyle olursa dolar kuru da hedefini çift haneye diker. İç politikada da kutuplaşmalar oldukça iç yatırımcı da güvenini kaybediyor. Güven ruh gibidir ve çıktığı bedene geri dönmesi zordur. Bizim güvene ihtiyacımız varken siyasiler söylemlerine dikkat etmelidirler. Şu görüntüde ytarın dolar kurunu çift hanede görenler şaşırmasın. Bu ülkenin siyasetini yönetenlerin açıklamalarının bedeli bu olacaktır.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN 10 TL TAHMNİNİ GELDİ!

Dolar kurunun sert bir şekilde yükselmesi için zemin oluşturulduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru şu anda 8.50 TL seviyesini aşmak için hareket ediyor. Bu seviye çok kritik. 8.50 TL seviyesi aşıldığı zaman dolar kuru orada durmayacak. Hızlı bir şekilde 9 TL eşiğini aşmaya çalışacak. 2021 bitmeden de bu görüntüyle ve bu gidişle dolar kurunu 10 TL üzerinde görebiliriz.” dedi.

Not: Haberimizde yer verilen değerlendirmeler ilgi ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Bu yorumlar yalnızca bilgilendirme maksadıyla kullanılmıştır. Buradan hareketle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Yorumlar (0)