Dolar Kuru İçin 8,80 TL'yi İşaret Eden Ekonomist Selçuk Geçer Yeni Tahmini İle Ses Getirdi!

Türkiye'de son aylarda yaptığı ekonomik tahlillerle dikkat çeken ekonomist Selçuk Geçer yeni bir değerlendirme daha yaparak dolar kurunun izleyebileceği yola dair yorumlarda bulundu. Selçuk Geçer'in dolar kuru tahminine göre dolar kaç TL olacak?

Dolar Kuru İçin 8,80 TL'yi İşaret Eden Ekonomist Selçuk Geçer Yeni Tahmini İle Ses Getirdi!
Türkiye ekonomisine dair güncel gelişmeleri yorumlayarak piyasa analizleri yapan ve bu doğrultuda dolar kuru üzerine tahminlerde bulunan ekonomist Selçuk Geçer yeni değerlendirmesini açıkladı.

Dolar kurunun düşürülmesi için bir çaba içerisinde olunduğunun altını çizen Selçuk Geçer, “Dolar kurunu düşürebilmek için açıklama üzerine açıklama yapılmaya başlandı. Faiz indirimi hemen olmayacağı açıklanmaya başlandı. Piyasalardaki tedirginlik bu anlamda yatıştırılmaya çalışıldı. Piyasaların buna şekilde tepki vereceği ise ilerleyen günlerde dolar kurunun fiyatlaması ile netlik kazanacak.” dedi.Dolar endeksinin yükseliş ivmesi yakaladığını ve Türkiye'nin bundan olumsuz bir şekilde etkileneceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Dolar endeksinin hızlı bir şekilde yükselmesini takip ediyoruz. Dolar endeksini muhtemelen 2020'nin başında olduğu gibi 100'lü rakamlarda göreceğiz. Dolar değer kazanırken gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kayıpları meydana gelecek. Türkiye bu süreçte olumsuz bir şekilde ayrışacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu hemen faiz indirimi yapmayacağız dese de bunun çok bir önemi olmayacak.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ SERT ŞEKİLDE YÜKSELDİ

Türkiye ekonomisine bakışın değiştiğini açıklayan Selçuk Geçer, “Goldman Sachs ve Societe General'in Türk ekonomisine dair değerlendirmeleri oldu. Societe General'in dolar kuru tahminleri ise çok dikkat çekti. Daha önce 6,50 TL tahminininde bulunmuşlardı şimdi ise bunu 9,30 TL seviyesine çıkardılar. Şu sıralarda dahi 9 TL seviyesi görülebilir. Gelecek haftalarda bunu görebiliriz. Merkez Bankası'nın bir faiz indirimi kararı işin dengesini oldukça bozacaktır.” şeklinde konuştu.DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Dolar kuruna yönelik tahminde bulunan Selçuk Geçer, “Dolar kuru yükselmeye devam ediyor. 8,26 TL seviyesine yükselmesi çok ciddi bir yükseliş. 8,48 TL'yi gören dolar bu seviyeye hızlı bir şekilde çıkmıştı. Bu bir tepki hareketiydi. Çok hızlı bir şekilde yükselen dolar aynı şekilde çok hızlı bir şekilde gerilemiş ve 7,69 TL'yi görmüştü. O sırada bir yorum yapmıştım. Dolar kuru 7,90 TL – 7,95 TL seviyesinde dengelenir ve kendisini hız bir şekilde 8 TL'nin üzerine atar öncesinde 8,20 TL'yi ve sonrasında da 8,80 TL'yi geçer demiştim. Söylediğim birebir gerçekleşiyor. Şimdi 8,30 TL'yi zorlayan bir dolar görüyoruz. Belki bir 8,15 TL – 8,20 TL seviyelerinde bir dengelenme görebiliriz. Ardından hızlı bir şekilde 8,80 TL seviyesine giden bir dolar göreceğiz. 8,80 TL ile 8-60 TL arasında bir süre dalgalanan dolar kuru ardından kendisini 9 TL'nin üzerine atacak. Bunlar normal koşullar için geçerli. Eğer Merkez Bankası faiz indirimi yapmaya kalkarsa dolar kuru kendisini hızlı bir şekilde 12 TL'nin üzerine atar.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan ifadeler ilgili uzman kişinin sözleridir. Bu sözler bilgilendirme amacıyla haberleştirilmiştir. Herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunulmamaktadır. Haber içerisinde geçen değerlendirmelere bakılarak yatırım yapılmamalıdır. Sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)