Dolar Kuru ile Birlikte Financial Times'tan TL Analizi: Merkez Bankası Acil Faiz Artırımı Yapabilir

Dolar kurunda yaşanan aşırı yükselmenin ardından Türk Lirasına yönelik değerlendirmeler geldi. Financial Times tarafından yapılan değerlendirmelerde bundan sonraki süreç için en önemli çözümün faiz artırımı olduğu ifade edilirken yapılan analizde Merkez Bankası'nın acil bir faiz artırımı yapabileceği ifade edildi.

Dolar Kuru ile Birlikte Financial Times'tan TL Analizi: Merkez Bankası Acil Faiz Artırımı Yapabilir

Para piyasalarında yaşanan son gelişmelerin ardından Türk Lirası tarihi değer kayıpları yaşadı. 

Türk Lirası, dolar kuru karşısında yeni günde geriye yaslanırken yılbaşından bu zamana kadar olan değer kaybı oranı yüzde 18 oldu. Türk Lirasının yaşadığı bu zorlu sürece ilişkin en dikkat çeken değerlendirmelerden birisi de Financial Times tarafından geldi. 

MERKEZ BANKASI ACİL FAİZ ARTIRIMI YAPABİLİR

Financial Times Gazetesi'nde yayımlanan bir haberde; Türk Lirasına yönelik bir analiz yer aldı. Bu değerlendirmede dolar kuru üzerinde baskının arttığı vurgulanırken TL'nin yaşadığı değer kaybı hatırlatıldı. 

Söz konusu haberde Türk yetkilerinin Haziran ve Temmuz aylarında dolar kurunu 6.85 TL seviyesinde tuttukları ancak dolar kurunun yeni dönemde 7.00 TL'yi aştığı ifade edildi. Gazetede yer alan değerlendirmelerden birisi de dövizi kontrol etmek için harcanan rezervlerin aşınmasının önümüzdeki süreç için endişe verici olduğunu ifade etti. 

Türk Lirasına ilişkin değerlendirmelerin devamında ise "Lirayı desteklemenin en basit yolu Merkez Bankası'nın faizleri artırması. Bu görev şu an corona virüsü dolasıyla ülkenin turizm sektörünün de darbe almış olmasından dolayı karışık. Virüs ortaya çıkmadan önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek faizleri reddedişini yansıtarak Merkez Bankası faizleri indiriyordu. Merkez Bankası son bir senede politika faizini 1575 baz puan indirdi. Yıl başından bu yana ise Türk Lirası dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetti" yorumu yer aldı.

Financial Times haberinde değerlendirmelerde bulunan Columbia Threadneedle stratejisti Ed Al-Huassiny ise sürecin bu şekilde işlemesi durumunda Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapabileceği vurgulandı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)