Dolar Kuru Neden Düştü, Bu Hafta Yeniden Yükselir Mi?

Dolar kuru hafta başında 8,48 TL seviyelerini görürken bugün meydana gelen gerileme ile 8,20 TL seviyesine yerleşti. Peki dolar kuru neden düştü? 

Dolar Kuru Neden Düştü, Bu Hafta Yeniden Yükselir Mi?

Dolar kurunun hareketleri vatandaşların sıkı takibine alındı. ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmesinin ardından gerilen Türkiye – ABD ilişkileri nedeniyle hafta başında 8,48 TL seviyesine kadar yükselen dolar kurunda bugün bir gerileme hareketi etkin oldu. Dolar kuru 8,20 TL seviyesine yerleşti. Meydana gelen bu düşüşün neden kaynaklandığı ise merak konusu oldu. Dolar kuru neden düştü? 

DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ?

Dolar kurunun düşüşüne dair Bloomberg tarafından bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre dolar kurunda yükselmelerin meydana gelmesinin ardından bireysel satışlar gerçekleşti. Bu satışlar ile güç kazanan Türk lirası da dolar karşısında destek buldu. Dolar kurunun gerilemesi de bu şekilde gerçekleşti. Kar satışları olarak da değerlendirilen bu satışlar ekonomi dünyasında dolarizasyonun azalması olarak yorumlandı. Ancak kar elde edenlerin yeniden dolara dönmeleri durumunda artacak olan dolarizasyonun Türk lirasının aleyhine olacağı bildirildi. 

BU HAFTANIN EN DEĞERLİSİ TÜRK LİRASI

Türk lirası geçtiğimiz hafta dolar karşısında oldukça zor günler geçirmişti. Bir önceki hafta Türk lirasının dolar karşısındaki kaybı yüzde 3,87 olmuştu. Bu performans ile Türk lirası geçtiğimiz haftanın dolar karşısında en çok değer kaybeden ikinci gelişen ülkeler para birimi olarak dikkat çekmişti. Ancak bu hafta bu tablo tamamen tersine döndü. Türk lirası dolar karşısında kazançları ile yüzde 1,29 değerlendi. Bu hafta gelişen ülkelerin para birimleri arasında en iyi performansı gösteren para birimi oldu. 

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Dolar kurunun bu haftanın devamında nasıl bir seyir göstereceği ise merak ediliyor. Analistler bu hafta doların gelişen ülkelerin para birimleri karşısında kuvvetli bir pozisyon aldığını ve FED'in yarın akşam yapacağı açıklamaların dolar endeksinde belirleyici olacağının altını çizdiler. Dolar endeksinden güç alması durumunda doların da Türk lirası karşısında bu haftaki kayıplarını geri alma ihtimalinin bulunduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)