Dolar Kuru Sert Yükseldi, Piyasalar Tetikte! Son Dakika Dolar Yorumları Geldi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iyimser olarak yorumlanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasına rağmen dolar karşısında Türk lirasının kayıpları hızlandı. Dolar kuru kaç TL oldu? Dolar kuru neden yükseldi? Son dakika dolar yorumları...

Dolar Kuru Sert Yükseldi, Piyasalar Tetikte! Son Dakika Dolar Yorumları Geldi!

Türkiye ekonomisi için ayın en önemli verilerinden birisi olan Mayıs ayı enflasyon rakamları bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Açıklanan bu rakamların iyimser bir görünümde olmasının Türk lirasına destek verebileceği değerlendirmeleri yapıldı. Ancak gün içerisinde yaşanan gelişmeler nedeniyler dolar kuru sert bir şekilde yükseldi. 

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ?

Dolar kurunun neden yükseldiğine dair değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Ekonomistlere göre dolar kurunun yükselmesinin yurt içi ve yurt dışı iki önemli nedeni bulunuyor. Enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalması ile Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapması konusunda elinin güçlendiği bildirildi. Merkez Bankası enflasyonun altında faiz belirlemeyeceğini defalarca ilan etmişti. Yüzde 16 seviyelerinde bir enflasyon rakamı varken faizlerin yüzde 19'dan yüzde 17'ye düşürülebileceği endişesi hakim olmaya başladı. 

Dolar kurunun yurt dışı kaynaklı yükselme sebebi ise dolar endeksinin güçlendmesi olarak bildirildi. ABD'de istihdam verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşince dolar endeksi güç kazandı. Bundan dolayı da Türk lirasının varolan zayıf görünümümnden yararlanan dolar kuru sert bir şekilde yükseldi.

8,71 TL'YE SERT TIRMANIŞ

Dolar kuru sabah saatlerinde açıklanan enflasyon rakamlarının ardından 8,62 TL'ye yükselmişti. Akşam saatlerine doğru ise bu yükselişin görünümü değiti. Hızlı bir şekilde çıkan dolar kuru 8,71 TL'ye ulaştı. Şu anda 8,71 TL'den işlem gören dolar kuru, Türk lirasında kalan yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. 

AKŞAM DOLAR YORUMU

Dolar kurunda bu gelişmeler yaşanırken son dakika dolar yorumları da gelmeye başladı. IKON Menkul tarafından yapılan akşam dolar yorumunda, “Dolar kurunun tarihi zirvesinden geri çekilme 8,57 TL seviyesi ile sınırlı kaldı. Bu bölgede meydana gelen alımlarla dolar kuru toparlanma hareketine başladı. Dolar endeksinde meydana gelen yükselişler neticesinde kur gün içi kazançlarını 8,71 TL seviyesine kadar çıkardı. Bu direnç noktasının kırılması halinde 8,74 TL ile tarihi zirve olan 8,78 TL yeni direnç bölgeleri olacaktır.” ifadelerine yer verildi. 

Not: Haberimizde yer verilen veriler yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Burada yer alan ifadelere bakarak yatırım kararı alınmamlıdır. Sitemiz üzerinden kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Bu haberimizde de yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Yorumlar (1)
Ali can 1 hafta önce
Faizi bi indirsinler dolar10tl,yuro11/12düşürmek için kasada dolrda müdahalede edemezler,edemezlersede Faiz%24/30aralığına fırla demedi demen