Dolar Kuru TL Karşısında Güne Yine Yükselişle Başladı, Ekonomistlerin Kur Yorumları Dikkat Çekti!

Tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru 7 Ağustos 2020 Cuma günü haftanın son işlem gününe de yine yukarı yönlü başladı. Dolar kurunda yaşanan peş peşe rekorlar ve hızlı çıkış vatandaşı tedirgin etmeye devam ederken ekonomistlerin yorumları da yakından takip ediliyor. Peki, dolan neden yükseldi, niye bu kadar hızlı yükseliyor, yükselmeye devam eder mi, dolar kuru düşer mi, son durum ne?

Dolar Kuru TL Karşısında Güne Yine Yükselişle Başladı, Ekonomistlerin Kur Yorumları Dikkat Çekti!

Dolar kuru büyük bir hızla yükselmeye devam ederken piyasalardaki endişe ve panik dalgası da büyüyor. 

Dün sabah saatlerinde dolar ve euro kurunda yaşanan hızlı hareketlilik ve altın fiyatlarında sert sıçrama sonrası açıklamalar peş peşe gelmiş, piyasalar haftanın son işlem günündeki açılışa odaklanmıştı. 

DOLAR KURU 7.28 LİRA ÜZERİNDE TUTUNMAYI BAŞARDI! 

Dün baş döndürücü bir hareketlilik yaşayan dolar kuru dün yapılan peş peşe açıklamalara rağmen güne yükseliş yönlü başlamayı başardı. 

Günün ilk açılış rakamları gelirken 1 dolar 7.2825 TL üzerinden işlem görmeye başladı. Dolar kuru alış 7,2766 lira ve satış 7,2823 lira üzerinden işlem görmeye devame ediyor. 

Euro kurunda da yaşanan yükseliş devam etti. Dolardan daha hızlı bir çıkış ivmesi yakalayan Euro kuru alış 8,6136 lira ve satış 8,6376 lira seviyesine sıçradı. 

EKONOMİSTLERDEN KRİTİK UYARILAR PEŞ PEŞE GELDİ, DEVAM EDEN DÖVİZ TALEBİNİN KIRILMASI, TL İÇİN BİR KORUMA KALKANI OLUŞTURULMASI GEREKİYOR! 

Dolar / TL karşısında yaşanan hızlı yükselişi değerlendiren ekonomistler yaşanan gelişmelere karşı acil önlemler alınması gerektiğini belirterek atılabilecek adımları sıraladı. 

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında hem kurun hem de faizlerin aynı anda kontrol edilemeyeceğini belirterek pandemi döneminde dövizde yaşanan yükselişi düşük faize bağladı. 

Sparta & Co Kurucu Ortağı Taner Özarslan ise yapmış olduğu değerlendirmesinde dolar/TL kurundaki yükselişin nedenlerini masaya yatırırken çok acil olarak Türk Lirası için acil adımlar atılması gerektiğini ve hemen TL için koruma kalkanı oluşturulması gerektiğini söyledi. 

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner ise dolar kurlarında yaşanan hızlı yükselişi değerlendirerek kurun düşürülmesi için çok acil olarak devam eden döviz talebinin kırılması gerektiğini dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)