Dolar Kuru Uçuşa Geçti; Petrol Fiyatları Çıldırdı! Türkiye'de Benzin Ve Motorine Zam Yapılacak Mı?

Kürsel petrol piyasasında benzinin ve motorinin tonunun yükselişi ve dolar kurundaki hareketlenme neticesinde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam gündeme geldi. Sektör uzmanlarının yaptıkları hesaplamalara göre bayram sonrasında benzin ve motorinin litre fiyatlarına zam yapılması bekleniyor.

Dolar Kuru Uçuşa Geçti; Petrol Fiyatları Çıldırdı! Türkiye'de Benzin Ve Motorine Zam Yapılacak Mı?

Küresel petrol piyasasında 2020 başında başlayan kriz aradan aylar geçmesine rağmen henüz tam olarak ortadan kaldırılamadı. Koronavirüs salgınının ilk döneminde petrole olan talebin azalması ve talepten fazla petrol üretilmesi nedeniyle fiyatlarda çok ciddi gerilemeler meydana geldi.

BRENT PETROL KORONAVİRÜS ÖNCESİNE DÖNMEYE ÇALIŞIYOR

Koronavirüs salgını öncesinde brent petrolün varil fiyatı 45 dolardan işlem görüyordu. Mart ayında ölümcül salgının etkisini iyice hissettirmesiyle berent petrol 20 dolara kadar geriledi. Ardından alınan önlemler ve talep artışı ile fiyatlarda yükseliş hareketi etkin olmaya başladı. Brent petrol şu anda koronavirüs öncesi dönemin fiyatına henüz dönemedi ancak 43,5 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ MEMNUN ETMİŞTİ

Türkiye'de akaryakıt fiyatları koronavirüs sürecinden 1 TL'nin üzerinde indirim ile karşı karşıya kaldı. Milyonlarca araç sahibi vatandaş fiyatlardan oldukça memnun kalmıştı. Ancak petrol piyasasında gerçekleşen fiyat artışı Türkiye'de de benzin ve motorin fiyatlarında yükselişi beraberinde getirdi.

DOLAR KURU BENZİN VE MOTORİNE ZAMMI KAÇINILMAZ HALE GETİRDİ

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını etkileyen unsurlardan birisi de dolar kuru olduğu yetkililerce daha önce açıklanmıştı. Benzinin ve motorinin uluslar arası piyasada ton fiyatları ve dolar kurundaki değişimler Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarını belirliyor. Dolar kurunun 7 TL sınırına dayanması ve kurdaki artışın devam edeceği yönündeki henel kanı akaryakıt fiyatlarına zammı kaçınılmaz bir hale getirdi.

BENZİN VE MOTORİNİN LİTRE FİYATINA ZAM YAPILACAK MI?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) hesaplayarak resmi olarak açıklıyor. 7 Temmuz 2020 tarihinden itibaren akaryakıt fiyatlarına zam yapılmaması dolar kurundaki hareketsizlikten kaynaklanmıştı. Şimdi ise tüm şartlar benzin ve motorine zam yapılması için zemin hazırladı. Sektör uzmanlarının hesaplamalarına göre EPGİS bayramın hemen ardından hem benzinde hem de motorinde 15 kuruştan az olmamak üzere zam açıklayacak.

Emlak365.com