Dolar Kuru Yeni Haftaya Nasıl Başladı! Asya Piyasalarından İlk Rakamlar Geldi!

Yeni hafta başlarken dolar kurunun hareket seyrinin nasıl olacağına dair büyük bir merak yaşanıyor. Türkiye'de piyasaların açılmasından önce işleme başlayan Asya piyasalarından ilk veriler geldi. Dolar kuru ne kadar oldu? Dolar kuru bu hafta yükselir mi?

Dolar Kuru Yeni Haftaya Nasıl Başladı! Asya Piyasalarından İlk Rakamlar Geldi!
Türkiye ekonomisi için dolar kuru en önemli veri olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta bir miktar baskı altına alınan dolar kuru 8,15 TL'den haftayı kapatmıştır. Yeni haftada ise yönün ne tarafa olacağına dair merak yaşanıyor. Bazı ekonomistler dolar kurunda bir gerileme meydana gelebileceğini dile getirseler de bunun aksi yönünü ifade edenler de bulunuyor. Dolar kuru yükselecek mi yoksa düşecek mi?

DOLAR KURU İÇİN KRİTİK HAFTA!

Dolar kuru için bu hafta Nisan ayının en kritik haftası olacak. 15 Nisan 2021 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı yapılacak. Nisan ayı faiz kararı için toplanacak olan PPK, Perşembe günü kararını açıklayacak. Naci Ağbal'ın ardından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu'nun ilk faiz sınavı bu hafta olacak. Faize karşı tutumu bilinen ama piyasa beklentilerini de önemseyen Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığındaki Para Politikaları Kurulu'nun faiz kararı dolar kurunda belirleyici olacak. Ekonomistleregöre Türkiye ekonomisinde bir faiz artırımı ihtiyaç haline geldi ama Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin faizleri arttırmayacağı ve sabit bırakacağı yönünde büyük bir beklenti oluştu. Böyle bir kararın ise dolar kurunun sınırlı bir yukarı yönlü harekete sevk edebileceği yorumları yapılmaya başladı.

DOLAR YENİ HAFTAYA NASIL BAŞLADI?

Dolar kurunun yeni haftaya nasıl başladığı en çok merak edilen konu oldu. Türkiye'de piyasalar yarın sabah açılacak. Bu nedenle şu anda dolar kurunun Türkiye'deki işlemine dair bir veri bulunmuyor. Ancak yeni haftaya açılan Asya piyasalarında sığ işlemlerde dolar/Türk lirası fiyatlaması yapılmaya başlandı. Gelen ilk verilere göre dolar kuru haftaya yükselişle başladı. 8,15 TL'den geçtiğimiz haftayı kapatan dolar kuru şu anda Asya piyasalarında 8,19 TL'den işlem görmeye devam ediyor.DOLAR KURUNUN YÖNÜ NE OLACAK?

Dolar kuru Asya piyasalarının açılmasıyla beraber yüzde 0,48 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Türk lirası haftaya değer kaybı ile başlarken yarın Türkiye'de piyasaların açılmasıyla beraber yükseliş trendinin sürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak ekonomik veri akışı ile dolar kurunun net pozisyonu yarın sabah piyasaların açılmasıyla netleşecek.
Yorumlar (0)