Dolar Kuru Yeni Haftaya Nasıl Başladı, Dolar Kaç TL Oldu! Asya Piyasalarından Gelen İlk Rakamlar Belli Oldu!

Yeni hafta başlarken dolar kuruna dair ilk rakamlar Asya piyasalarından geldi. Dolar kuru bu hafta yükselişle mi başlayacak? Dolar kuru ne kadar olacak? Dolar kuru yükselir mi?

Dolar Kuru Yeni Haftaya Nasıl Başladı, Dolar Kaç TL Oldu! Asya Piyasalarından Gelen İlk Rakamlar Belli Oldu!
Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Nisan ayı toplantısında verilen faiz kararının ardından dolar kurunda meydana gelen bir miktar baskılanma hareketinin sonrasında yeni hafta fiyatlanmasına dair ilk rakamlar geldi. Asya piyasalarının açılması ile dolar kurunun ilk fiyatı piyasalara düştü. Dolar kuru bu hafta ne kadar olacak? Dolar kuru artacak mı? Dolar kurunu bu haftaki yönü ne olacak?

DOLAR KURU BU HAFTA YÜKSELİR Mİ?

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar kurunda bir miktar gerileme hareketi meydana gelmişti. Ayrıca doların gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybı yaşaması da Merkez Bankası'nın faiz kararından bağımsız olarak kurda gerileme hareketlerine meydan vermişti. Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 8,06 TL'den kapatarak yeni haftayı beklemeye başlamıştı.

İLK RAKAMLAR GELDİ

Dolar kurunun seyrinin ne olacağını merak edenler Türkiye piyasalarından önce işleme başlayan Asya piyasalarından gelecek ilk rakamları heyecanla bekliyorlardı. Bu rakamlar dolar kurunun yeni haftadaki seyrine dair de büyük bir işaret veriyor. Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde dolar kurunun şu andaki fiyatlaması belli oldu.

DOLAR KURU YENİ HAFTAYA KAÇ TL'DEN BAŞLADI?

Asya piyasalarından gelen ilk rakamlara göre dolar kuru şu anda 8,07 TL'den işlem görüyor. Yönünü yükselişten yana belirleyen dolar kurunun yeni haftaya bu trend ile başlamasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Asya piyasalarındaki dolar kurunun yükseliş ivmesi ile Türkiye'de piyasaların açılması ile dolar kurunun ivmesi genellikle aynı olmuyor. Yükseliş her iki piyasada da olsa da Türkiye'de piyasaların açılması ile dolar kurundaki yükseliş hızı biraz daha dizginlenebiliyor. Bundan dolayı dolar kurunun sabah saatlerinde Asya piyasalarındaki verilerden bir miktar daha az yükselmesi bekleniyor. Öte yandan gelen ilk verilere göre dolar kurundaki yükseliş oranının yüzde 0,21 olduğu bildirildi.Dolar kurunun yeni haftadaki seyrinin hangi seviyede olacağı ise Türkiye'de Merkez Bankası'nın hamleleri ile belirlenecek. Merkez Bankası'nın dolar kurunu baskılamak için piyasayı teşvik edecek hamlelerinde bir süredir süreklilik gözlemleniyor. Yeni haftada da bu konuda hamleler gelebileceği bildirildi.

ABD ekonomisindeki gelişmeler neticesinde dolar endeksi bir miktar yükseliş kaydettikten sonra gerilemeye başlamıştı. Bu gerileme hareketinin bir yerde durması beklenirken dolar endeksindeki yükselişlerin meydana gelmesi durumunda dolar kurunun pozisyonu yeniden belirlenecek.

 
Yorumlar (0)