Dolar Kuru Yükselince Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Yine Zam Yapıldı! Akaryakıt Zammı Vatandaşı Etkileyecek Mi?

Küresel petrol piyasalarında gerçekleşen fiyat artışları ile dolar kuru yükselişi nedeniyle artan maliyetler Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına yol açtı. Benzin ve motorinin litre fiyatına zam yapıldığı resmen açıklandı.

Dolar Kuru Yükselince Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Yine Zam Yapıldı! Akaryakıt Zammı Vatandaşı Etkileyecek Mi?
Küresel petrol piyasalarında önemli fiyat değişimleri yaşanmaya devam ediyor. Bu fiyat değişimleri sonucunda da Türkiye'de akaryakıt fiyatları hakkında zam açıklaması resmen yapıldı.

Bir süredir ticari bir geminin Süveyş Kanalı'nda karaya oturması ile tıkanan ticari nakliyatlar nedeniyle petrol fiyatları istikrarsız bir fiyatlama ile karşı karşıya kaldı. Bugün yeniden açılan Süveyş Kanalı, petrol fiyatlarının yükselişe geçmesine neden oldu. Yükselen petrol fiyatları tüm dünyada piyasası oldukça karıştırdı.

Petrol fiyatlarının artışı ile küresel ticarette önemli fiyat değişimleri de beraberinde geldi. Brent petrolün varil fiyatı yeniden 65 dolar sınırına dayanırken tüm petrol ürünlerinde fiyat yükselişleri meydana geldi. Bunun yanında dolar kurunda da önemli fiyat değişimleri gerçekleşmeye devam ediyor. Dolar kurunun yükseliş trendinde olması Türkiye'nin ithal ürünlerde daha yüksek bir maliyet ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet verdi.

AKARYAKIT ZAMMI RESMEN AÇIKLANDI!

Türkiye'nin ithalat kalemleri arasında en büyük gider olarak görülen petrol ürünlerinde maliyetler oldukça yükseldi. Bundan dolayı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yeni bir değerlendirme yapılarak Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam geldiği bildirildi. Yeni akaryakıt fiyatları hakkında da EPGİS'in sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyuna duyuru yapıldı.

EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 14 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 19 kuruş zam yapıldı. Yeni zamlı fiyatlar bu gece yarısından itibaren işlemlere yansımaya başlayacak.BENZİN VE MOTORİN ZAMMI POMPAYA YANSIYACAK MI?

EPGİS tarafından resmen açıklanacak olan benzin ve motorin zamlarının pompaya yansıyıp yansımayacağı da merak ediliyor. Buna göre yapılan zamlar 2021 yılındaki uygulama gereği Eşel Mobil Sistemi'nde değerlendirilerek ÖTV'den düşülecek. Bundan dolayı da fiyat artışları vatandaşı etkilemeyecek. Benzin istasyonlarında benzin ve motorin fiyatları zamlanmadan satılmaya devam edilecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)