Dolar Kuru Yükselişe Geçti! Merkez Bankası Kur Baskısını Devam Ettiriyor!

Dolar kuru sakin bir giriş yaptığı geçen haftada, aşı tedarikine yönelik kaygıların haberleri devam etse de 7,45 lira düzeyini test etti.

Dolar Kuru Yükselişe Geçti! Merkez Bankası Kur Baskısını Devam Ettiriyor!
Dolar kuru sakin bir giriş yaptığı geçen haftada, aşı tedarikine yönelik kaygıların haberleri devam etse de 7,45 lira düzeyini test etti. Bu yükseliş ise uzun süreli olmadı. Merkez Bankası’nın açıklamaları ardından hafta sonu düşük oranlı bir alçalış hareketi ile 7,29 lira ve 7,39 lira düzeyleri arasında işlem gördü. Bunun ardından 1 Mart sabahı ise 7,38 lira kur fiyatını grafiklere yansıttı.

Merkez Bankasının Dolara Etkisi

TCMB Başkanı Ağbal’ın yılın ilk enflasyon raporu hakkında sunumu piyasa aktörlerince kabul görürken, sıkı para politikasının devam ettirilmesi ve fiyat istikrarına yönelik öne alınan mesajlar ile dolar kuru artışı üzerinde baskı devam ettiriliyor. Ekonomistler enflasyonu düşürme hedefine ilişkin açıklamaların devam ettirilmesi halinde dolar kuru üzerinde baskının da devam ettirilebileceğini ve ani artışın önlenebileceğini ifade ediyorlar.

Ağbal sıkı para politikası mesajlarında güçlü duruşu sergilerken aynı zamanda faiz indirimi için konuşmanın ise henüz erken olduğunu belirtmişti. Analistler bu gündem maddesinin etkisi ile dolar kurunda düşük oranlı yükselişlerin ise devam ettiğini vurguluyorlar.

Ağbal açıklamasında ‘’ Parasal sıkılık uzun süre boyunca kararlı şekilde devam ettireceğimiz bir durumdur. Enflasyonda %5 hedefi için para politikası kurulu elindeki bütün araçlardan yararlanmaya devam edecektir.’’ dedi.

Analistler Ne Diyor?

Şubat ayının son günlerinde yapılan bu açıklama ardından dolar hızlı bir yükseliş ivmesi kazanamayarak, düşük oranlı bir artış ile 7,40 bandından 7,45 lira rakamına yükseliş gerçekleştirdi. Analistler, bu açıklama ile kurulan baskının dolar kurunda kritik seviye olan 7,50 fiyat düzeyin aşılmasını önlediğini belirttiler.

Diğer yandan ABD tarafından işsizlik oranının artmış olması ve bu oranın düşürülmesi için belirli ekonomik çalışmaların yapılması gerektiğinin açıklanması da dolar kurunda dalgalanmalara sebep olan diğer bir faktör olarak gösteriliyor. Biden ‘ın destek paketlerine ilişkin açıklamaları kuru fiyatını şekillendiren diğer bir konu haline geldi.
Yorumlar (0)