Dolar Kuru Yükselişi Araba Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek? Sıfır Kilometre Otomobillerin Fiyatları Artacak Mı?

Türkiye'de dolar ve euro kurunda yükselişler meydana gelince tüm gözler otomobil piyasasına çevrildi. Yeni bir araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar döviz kurlarının sıfır kilometre araba fiyatlarını nasıl etkileyeceğini merak etmeye başladılar.

Dolar Kuru Yükselişi Araba Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek? Sıfır Kilometre Otomobillerin Fiyatları Artacak Mı?
Türkiye'de otomobil sektörü çeşitli sorunlarla baş etmek zorunda kalırken yeni bir araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ciddi bir mali yükü göze almak zorunda kalıyorlar. Fiyatlarda varolan yükseliş trendine bir de son günlerdeki dolar ve euro kurlarındaki yükselişlerin getirdiği kaygı eklendi. Dolar kuru yükselişi otomobil fiyatlarını etkiledi mi? Otomobil fiyatları yükseldi mi?

DOLAR KURU ARTIŞI NEDENİYLE OTOMOBİL FİYATLARI ARTACAK MI?

Dolar kuru düştüğü dönemlerde vatandaşlar otomobil firmalarından sıfır kilometre araçların fiyatlarında indirim yapılmasını talep etmişlerdi. Ancak o dönem indirimin yapılamama nedenini otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı ve Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bayramoğlu, “Otomotiv sektöründe ağırlıklı olarak fiyatlamada euroya göre hareket ediliyor. Euro fiyatında bir gerileme olunca fiyat değişimi meydana gelebilir. Ancak şu anda firmaların ellerinde stokta bulunan otomobiller var. Bu otomobiller yüksek kurdan satın alındı. Bu nedenle düşük fiyata satılması gibi bir durum olmaz. Ancak yeni araç siparişlerinde bu indirim o dönemin euro kuruna bakılarak yapılabilir.” şeklinde açıklamıştı.

KUR ARTIŞI BAHANE EDİLECEK Mİ

Döviz kurlarındaki artış üzerine şimdi sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarında değişim olup olmayacağı tartışma konusu oldu. Sektör uzmanları bir fiyat artışının eli kulağında olduğunu söyleseler de indirim yapılması gereken zamanda neden indirim yapılmamışsa fiyat artışı yapılması gereken zamanda da aynı neden fiyat artışının yapılmaması talep ediliyor. Yeni bir araç satın almak isteyen vatandaşlar otomobil firmalarının dolar ve euro kurunu bahane ederek fiyat artışı yapmamalarını istiyorlar. Ancak kur kaynaklı bir fiyat artışı olursa müşterilerin de firmalara olan inançlarının kalmayacağı net şekilde belirtiliyor.

Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre otomobil firmaları kısa bir süre içerisinde sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarını güncelleyecekler. Ancak bunun için her firmanın stok takibinden sonra karar vereceği bildirildi. Nisan ayı içerisinde sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarına zam gelmesi konusunda sektörün beklentisi oluştu. Ancak bu zammın miktarı henüz belli olmadı.

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI ETKİLENECEK Mİ?

Sıfır kilometre araçların fiyatlarında bir değişim olma olasılığı ikinci el otomobil piyasasını da hareketlendirdi. Kurdaki artışları kaynak gösteren bazı kurumsal firmaların ikinci el otomobillerin fiyatlarına bir miktar artış yaptıkların görülüyor. Ancak asıl fiyat artışı için sıfır kilometre araçlar için otomobil firmalarının yeni fiyat düzenlemesi yapılması bekleniyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)