Dolar Kuru Yükselişte! Merkez Bankası Önlemde TL Zorunlu Karşılık Oranlarını Yükseltti!

Geri kalan günler içinde 6,97 lira seviyesine kadar düşen bir kur fiyatından ilk olarak 7 lira bandına ardından 7 lira bandının üstüne çıkış görülmüştü.

Dolar Kuru Yükselişte! Merkez Bankası Önlemde TL Zorunlu Karşılık Oranlarını Yükseltti!
Geri kalan günler içinde 6,97 lira seviyesine kadar düşen bir kur fiyatından ilk olarak 7 lira bandına ardından 7 lira bandının üstüne çıkış görülmüştü. Şimdi ise dolar kuru 7 lira olan psikolojik noktanın üstünde yer alan 7.08 liradan yaptığı artış ile 7,18 lira seviyesine geldi.

Dolar Kuru Hareketleri

Dolar kuru 7 lira altında Merkez Bankası tarafından beklenen kalıcı seyri izlemiyor. Merkez Bankası ise bu durum karşısında bir adım atmaya karar vererek, sıkı para politikası adımlarına uyumlu şekilde Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde ve yükümlülük türlerinde 200 baz puan arttırılmasına yönelik karar aldı.

Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi üst limitinin %30’dan %20’ye düşürülmesi kararı verildi. Bu uygulama kurda meydana gelen yükselişi kontrol etmek ve TL’nin değer kazanımını korumak için gerçekleştirirken, ne kadar etkili olacağı ise önümüzdeki günlerde görülecek.

Merkez Bankası Uygulaması

TCMB Türk Lirası zorunlu karşılıklarının standart altın cinsinden tesis edilebilmesinde üst sınırın %20’den %15’e düşürüldüğü duyuruldu. Diğer yandan, Türk Lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklar için uygulanacak olan faiz/nema oranı ise 150 baz puan artış yapılarak %13.3 olarak belirlendi.

Bu değişiklik kapsamında rezerv opsiyonlarının kullanım oranlarının da değişmesi şartıyla, bankacılık sisteminin zorunlu karşılıklarının ise ortamla 25 milyar TL artması yani 3.5 milyar dolar yükselmesi, döviz ve altın rezervlerinde ise ortalama 500 milyon dolar azalması bekleniyor. Analistler dengelerin değiştiğini belirtiyorlar.

Diğer yandan rezerv karşılık değişimlerine bağlı olarak bankalar, ileride karşılaştıkları zorluklarda kaynak talebinde daha rahat bir şekilde bulunabilecekler. Merkez Bankası tarafından belirlenen karşılık oranlarına uymayan bankaların ise yaşadıkları kriz döneminde kaynak kullanma şansları bulunmuyor. Merkez Bankası ise karşılık oranını yükselterek veya düşürerek, bankaların kredi miktarlarına ve maliyetlerine yön veriyor.
Yorumlar (0)