Dolar Kurunda Akşam Operasyonu: Dolar ve Euro Neden Aniden Yükseldi, 1 Dolar Kaç TL Oldu?

Dün akşam saatlerinde dolar kurunda başlayan ani hareketlilik piyasalarda büyük şok etkisi yarattı.

Dolar Kurunda Akşam Operasyonu: Dolar ve Euro Neden Aniden Yükseldi, 1 Dolar Kaç TL Oldu?

Dün akşam saatlerinde dolar kurunda başlayan ani hareketlilik piyasalarda büyük şok etkisi yarattı. Yaşanan dalgalanmanın ardından 1 dolar 7.95 TL seviyesine kadar çıkarken Euro kuru ise 9.45 TL seviyesini geçerek piyasada büyük şok yaşanmasına neden oldu. Kapanış saatinden sonra yaşanan bu hareketlilik piyasalarda vurgun iddialarının ortaya atılmasına neden oldu. Peki, dolar neden yükseldi, dolar kurunda yükseliş sürecek mi, 1 dolar bugün kaç lira oldu, ne kadar, 24 Kasım 2020 dolar, euro açılış fiyatları ne kadar?

Ekonomide yapılan görev değişiklikleri ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan ekonomi, hukuk rerformu açıklamaları sonrası dolar kuru hızla değer kaybetmişti. Türk Lirası süreçte yüzde 12 oranında değer kazanırken Türkiye'nin CDS risk primi de rekor seviyede gerilemişti. Merkez Bankası tarafından Kasım ayı toplantısında alınan 475 baz puan faiz artırımı da piyasaları desteklemiş ve dolar kurunda ki düşüşün devam etmesini sağlamıştı. VURGUN İDDİASI PİYASAYI KARIŞTIRDI! DOLAR VE EURO KURU NEDEN YÜKSELDİ?Haftanın ilk işlem gününde Pazartesi günü sakin bir başlangıç yapan dolar kuru akşam saatlerinde sert yükseliş yaşadı. Piyasaların kapanışına yakın yaşanan bu hareketlilik muhalif isimlerin "yeni bir vurgun yapılıyor" söylemlerine neden oldu. Muhalif ekonomistler uzun süredir doların bilerek yabancılar tarafından spkülatif değerlendirmeler, balon iddialar ile bilerek düşürüldüğünü, bunun da yeni bir vurgun için kullanılacağını iddia ediyorlardı. Dün dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş gündeme yine vurgun iddiasının gelmesine neden oldu. Gün içerisinde 7.61 TL seviyesine kadar geri çekilen dolar kuru 7.95 TL seviyesine kadar yükselerek piyasada şok yaşanmasına neden oldu. Euro kuru ise en yüksek 9.39 TL seviyesini gördü. Muhalif ekonomistler yaşanan hızlı yükselişi vurgun iddiası ile açıklarken piyasada yaşanan yükselişin düşen dolar kurunu alım fırsatına çevirmek isteyen borçlu şirketlerin yüksek dolar talebi sonrasında oluştuğu görüşü ise daha ağır basıyor. Yıl sonu  dolar kuru ödemeleri olan yüksek borçlu şirket ve kurumlar dolar kurunda yaşanan düşüşleri alım için kullanıyor. 

1 DOLAR VE EURO BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?Piyasaların ilk açılış saatinde an itibari lie dolar kuru 7,8901 TL alışve 7,8926 TL satış fiyatı üzerinden, dolar kuru ise 9,3322 TL alış ve 9,3718 TL satış fiyatı ile işlem görüyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)