Dolar Kurunda Düşüş Hızlandı, Yeni Destek Noktası Da Kırıldı!

Amerika'da kongre binasının basılması ve darbe girişimi olarak adlandırılan olaylar dolar kurunda düşüş etkisini hızlandırdı. Dolar kuru 7 Ocak 2021 tarihli işlem gününe sert düşüşle başlarken ekonomistler tarafından açıklanan yeni dayanak noktası da kırılmış oldu. Dolar neden düşüyor, dolar bugün kaç TL oldu, 1 dolar kaç lira, Türk Lirası neden değer kazanıyor, dolar kuru neden düştü?

Dolar Kurunda Düşüş Hızlandı, Yeni Destek Noktası Da Kırıldı!

2020 yılının üçüncü çeyreğinde rekor üzerine rekor kıran ve nerede ise her gün yeni bir tarihi imza atan dolar kuru 4. çeyrek itibari ile ise düşüşe geçmişti. 

Dolar kurunda yaşanan düşüş 2021 yılında da devam ederken Amerika'da yaşanan iç siyasi olaylar nedeni ile kurda düşüş hızlandı. Dolar kuru ekonomistler tarafından açıklanan yeni dayanak noktasını da kırdı. 

DOLAR KURUNDA SON DURUM: YENİ DESTEK NOKTASI DA KIRILDI, DÜŞÜŞ HIZLANDI! 

Dolar kurunda yaşanan düşüş tüm hızı ile devam ederken ekonomistler tarafından belirlenen yeni destek noktası olan 7.30 TL bandı da aşıldı. Dolar kuru an itibari ile 7.28 liradan işlem görmeye devam ediyor. 

Euro kurunda da geri çekilme devam ederken kur 9 liranın hemen altında 8.9804 lira seviyesinde işlem görüyor. 

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR / DÜŞTÜ, TÜRK LİRASI TL NEDEN DEĞER KAZANIYOR, YÜKSELİYOR?

Koronavirüs salgınında patlak veren mutasyon haberleri, vaka sayılarının yeniden artması, İngiltere gibi büyük ülkelerin yeniden zorunlu olarak kapatma kararı alması, mutasyonlu virüsün pek çok ülkede görülmesi gibi pandemi haberleri yatırımcının yeniden yükselişe geçecek beklentisi ile altına yönelmesine neden oldu. 

Altına geri dönüş ve nakitten çıkış ile uluslarası piyasada dolar kuru düştü, ons altının fiyatı yeniden yükselişe geçti. Yine FED ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar, verilen mesajlar ve açıklanan yeni teşvik paketleri de dolar bolluğu beklentileri ile kuru aşağıya çekti. 

İç piyasada ise yeni ekonomi heyetinin güven sağlaması, yapılan reform açıklamaları ve Merkez Bankası tarafından alınan sert faiz artırımı kararları Türk Lirası'nı dolar karşısında destekledi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)