Dolar Kurunda Psikolojik Sınır Olan 7 Lira Kırıldı! Yeni Rakam Ne?

Dolar kuru, Merkez Bankası’nın faiz kararının öne çıktığı yeni haftada ortalama 195 gün ardından önce kritik olarak adlandırılan ardından psikolojik olarak adlandırılan rakam sınırlarının altına indir.

Dolar Kurunda Psikolojik Sınır Olan 7 Lira Kırıldı! Yeni Rakam Ne?
Dolar kuru, Merkez Bankası’nın faiz kararının öne çıktığı yeni haftada ortalama 195 gün ardından önce kritik olarak adlandırılan ardından psikolojik olarak adlandırılan rakam sınırlarının altına indir. Bu kapsamda 7 lira düzeyinin aşağısına kayarak 6,98 lira kur fiyatını açığa çıkardır.

Dolar Kurunda Son Durum

7 liranın altına çekilen dolar kuru, ilk olarak 6,90 lira seviyesini görmüştü. Ardından bu sabah 6,98 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar kuru ele alındığında en son 5 Ağustos tarihinde 6.87 lirayı görmüştü. Dolar/TL bugün açıklanacak olan faiz kararı öncesinde zayıf seyrini devam ettirirken, hafta boyu izleyeceği yön ise açıklama ardından belli olacak. Piyasalar ise kurun 7 lira altında kalıp kalmayacağını yakından takip ediyorlar.

Ekonomide gündeme gelen yeni dönem adımları tabirleri ve reform hareketleri etkisi ile dolar kuru Kasım ayında ilk olarak yönünü aşağı doğru çevirmişti. Belirli bir süre sonra ise beklenmedik bir şekilde, 6 Kasım tarihinde ise tüm zamanların en değeri olan 8.58 lirayı test etmişti.

Merkez Bankası ise bu tarih ardından enflasyon hedefleme stratejisini uygulamayı gündeme getirdi. Yaptığı strateji doğrultusunda, 675 baz puanlık faiz yükseltmesi ve sıkı para politikasını gündeme aldı. Uzun süre sıkı bir duruşun takip edilmesi ardından Şubat 2021’de toplantı öncesi dolar 6,98 lira seviyesini görüyor.

Dolarda Değer Kaybı

Dolar/TL’de tarihi zirve seviyesi ele alındığında 6 Kasım gününden bu güne kadar ortama 102 gün içinde dolar kurunda %19’un üzerinde değer kaybı etkili oluyor. Merkez Bankası’nın %5 enflasyon hedefi ile piyasaya verdiği net mesaj, ve son olarak ‘’Gerekirse daha yüksek bir sıkı politika uygulayabiliriz.’’ ifadesi dolar kuru üzerinde baskıyı devam ettiriyor.

Ağbal ise %5 enflasyon hedefi ile sabırlı olmayı seçerken, kritik yıl olarak 2023’ü gösteriyor. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarında ise 2 haftadır üst üste ortaya çıkan değer kaybı hakim oluyor. Piyasaların bu duruşu ise ters dolarizasyon sinyali olarak görüldü.
Yorumlar (0)