Dolar Kurunda Sert Düşüş! Dolar Neden Düşüyor?

5.

Dolar Kurunda Sert Düşüş! Dolar Neden Düşüyor?

5.82 lira seviyesine yükselerek son 3 haftanın en yüksek seviyesine çıkan dolar kuru hızlı geri çekilişini sürdürüyor. Peki, dolar kuru neden düştü?

Ekrem İmamoğlu'na mazbatasının teslim edileceğinin açklanması ile beraber dolar kurunda geri çekilme hızlandı. Seçim belirsizliğinin sona ermesinin etkisi ile dolar kurundaki düşüş hızlanırken Amerika tarafından yapılan olumlu açıklamalar ile dolar kuru 5.71 liraya kadar geriledi. Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Aldı! 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerin ardından bir türlü kesinleştirilemeyen seçim sonuçları dolar kurunda yukarı yönlü bir baskı etkisi yaratıyordu. Seçim sonuçlarının kesinleşmesi ile beraber bu baskının ortadan kalkması dolar kurunda gevşemeye neden oldu. Dolar kuru hızla geri çekildi. 

Hatırlanacağı üzere dolar kuru dün 5.7722 lira seviyesinden kapanmış güne de yükselişle başlamıştı. Yaşanan yükselişin ardından gelen seçim kararı açıklaması ile dolar kuru hızla 5.71 liraya kadar çekildi. Amerika İle İkili İlişkilerdeki İyimserlik Etkili OlduBuna ek olarak Amerika ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin dozunun düşmesi, Amerika tarafından yapılan olumlu açıklamalar ve Bakan Berat Albayrak'ın bizzat Amerikan Başkanı Donald Trump tarafından kabul edilmesi ile beraber dolar kurunda gevşeme yaşanmıştı. Yaşanan bu iyimser tabloya ve S400 hakkında taraflar arasında yapılan açıklamalara rağmen seçim sonuçları nedeni ile dolar kuru bir türlü istenilen seviyeye çekilemiyordu. Sonunda Ekrem İmamoğlu'na mazbatasının verilmesi ile beraber dolar kurundaki seçim baskısı da sona erdiği için beklenen düşüş yaşandı. Emlak365.com
Yorumlar (0)