Dolar Kurunda ve Enflasyon Rakamlarında Tansiyon Yükseldi, Bankaların 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları Rekor Tazeledi!

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken dolar kurunun da yaşanan yükselişe eşlik etmesinin ardından bankalardan beklenen faiz hamlesi geldi. Türk Lirasında yaşanan değer kaybını engellemek ve TL'ye destek olmak için faizler bir kere daha yükseltildi. Peki, en yüksek faiz oranı hangi bankada, dolara en yüksek faiz veren banka hangisi, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükseldi mi, 50.000 TL kaç faiz getirir, 100 bin liranın aylık faizi ne kadar, bankaların mevduat faiz oranları değişti mi?

Dolar Kurunda ve Enflasyon Rakamlarında  Tansiyon Yükseldi, Bankaların 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları Rekor Tazeledi!

Merkez Bankası faiz silahını kullanarak Türk Lirasını desteklemeye devam ederken atılan parasal sıkılaşma adımları bankaların mevduat faiz oranları için yükseliş yaşanmasını destekliyor. 2020 senesinde dip noktasına ulaşan mevduat hesabı faiz oranları Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları ile adeta uçuşa geçmişti. 

BANKALARIN MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselişini sürdürürken en yüksek faiz veren bankalar sıralaması da günlük olarak değişiyor. Bankaların birbiri ile girmiş olduğu faiz yarışı en çok bankada 32 günlük vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişilere yararken özellikle de hoşgeldin faizi ve tanışma faizi adı altında internetten e vadeli hesap açan kişilere bankalar daha yüksek faiz veriyor. 

Güncellenen son 32 günlük vadeli mevudat hesabı faiz oranları rakamlarına göre vadeli mevduat faizi yüzde 20 sınırına dayandı. En yüksek faiz veren banka Alternatif Bank olurken en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 20 olarak Alternatif Bank VOV + hesap için verilen oran oldu. Bu orandan yararlanmak isteyen kişilerin;İki adet otomatik ödeme talimatı vermesi, kredi kartı alması, Kasko, konut paket, özel sağlık, tamamlayıcı sağlık, ferdi kaza, elektronik cihaz sigortası ve/veya tüm hayat sigortası ürünlerinden herhangi birini alması ve ekstra hesap açtırması yeterli olacak. 

Normalde yüzde 19 olarak uygulanan vadeli mevduat hesabı faiz oranı yukarıda yer alan 4 şartın her biri için + 0.25 puan olmak üzere +1 puan ek faiz imkanı ile yüzde 20 olarak uygulanacak. 

100 BİN LİRANIN AYLIK FAİZİ NE KADAR?

En yüksek faiz veren banka üzerinden hesaplandığında 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 1.665,75 TL olarak gerçekleşiyor. Yani 100 bin lirasını 32 günlük vadeli mevduat hesabına yatıran kişilerin faiz getirisi bin 665 lira olarak gerçekleşecek. 

VADELİ MEVDUAT HESABI NASIL AÇILIR?

Bankalardan vadeli mevduat hesabı açmak için farklı çok sayıda seçenek sunulmakta olup kimliğiniz ve yatırmak istediğiniz tutar ile tüm bankaların şubesini ziyaret ederek şahsen başvuruda bulunarak hemen hesap açtırmanız mümkündür. Buna ek olarak bankaların internet sitesi, internet şubesi, mobil bankacılık ve cep şube uygulamaları üzerinden de e vadeli mevduat hesabı açılabilmektedir.

Yorumlar (0)