Dolar Kurundaki 5 Günlük Artış Bankada Döviz Hesabı Olanlara Yaradı: 61 Milyar TL Para Kazandılar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında dolar kurunda başlayan yükseliş hız kesmeden devam ediyor. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı öncesi 7.80 TL seviyesine kadar çekilen dolar kuru dün itibari ile 8.25 TL seviyesini aşarken bugünde 8.30 TL sınırına dayandı. Kurda yaşanan oynaklığı değerlendiren Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu dolar kurunda yaşanan artış nedeni ile bankada doları olanların bir servet kazandığını duyurdu. Detaylar haberimizde...

Dolar Kurundaki 5 Günlük Artış Bankada Döviz Hesabı Olanlara Yaradı: 61 Milyar TL Para Kazandılar!

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş tüm sürati ile devam ederken Türk Lirasındaki değer kaybı ne yazık ki devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 22 Ekim 2020 tarihinde açıklanan Ekim ayı PPK toplantısı faiz kararı öncesi dolar kuru 7.80 TL seviyesine kadar çekilirken ne yazık ki bugün itibari ile 8.30 TL direnç noktasına dayanmış durumdu. 

Merkez Bankasının piyasaların tüm beklentisine rağmen faiz artışı yapmadan oranları sabit tutması ile piyasada yaşanan büyük çalkantı, iç ve dış piyasalarda yaşanan kritik gelişmeler ile birleşince dolar kurunda büyük bir patlamaya neden oldu. Ne yazık ki kur büyük bir hızla 8 lira sınırını aşarak bugün itibari ile 8.30 TL bandına dayandı. 

PROF. HAYRİ KOZANOĞLU: BANKADA DÖVİZ HESABI OLANLAR 5 GÜNDE 61 MİLYAR TL PARA KAZANDILAR! 

Türkiye'nin önemli ekonomistlerinden biri olan Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşım ile dolar kurunda yaşanan yükseliş sonrasında bankada döviz hesabı olanların büyük bir servet kazandıklarını gözler önüne serdi. 

Kozanoğlu yapmış olduğu paylaşımında; 

"Basit bir hesap :

5 gün önce MB faiz kararı öncesi $ : 7.80

Şimdi $ : 8.1845

Artış : 38.5 kuruş

Kişilerin döviz hesabı : 136 milyar $

5 günde zenginleşme : 52.4 milyar lira

Sosyal Koruma Kalkanı’ndan milyonlarca kişiye yapılan toplam ödeme : 38.6 milyar lira Durum budur !" ifadelerine yer vererek büyük bir kazanç yaşandığına dikkat çekti. 

"Dolar kuru 8.25 oldu ! Acilen hesaplamayı güncellemem gerekiyor ! 6 gündeki kur artışı : 45 kuruş. Döviz hesabı sahiplerinin zenginleşmesi : 61.2 milyar lira."

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, TL NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ekim ayı toplantısının pas geçilmesi ve tüm beklentilere rağmen faiz artışı yapılmaması dolar kurunda yaşanan yükselişin en önemli nedeni olarak gösterildi. 

Buna ek olarak Korona virüs vaka sayısının Avrupa ülkelerinde patlaması ve yeniden sokağa çıkma yasaklarının geri gelmesi, ekonomilerin kapatılacağı endişelerinin artması, Türkiye'nin dış politikada pek çok ülke ile gerilimli bir sürece girmesi, ABD seçimleri ve Türkiye karşıtı Biden'in seçimi önde götürmesi, Türkiye'ye S-400 nedeniyle yaptırım uygulanma riskinin yükselmesi de kurda hızlı bir şekilde yukarı yönlü sıçrama yaşanmasına neden oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)