Dolar Kurundaki Yükseliş Kalıcı Değil Yeniden Düşecek Uyarısı

2021 yılı başından itibaren Türk Lirası, Dolar kuru karşısında en fazla değer kazanan para birimi olmuştu.

Dolar Kurundaki Yükseliş Kalıcı Değil Yeniden Düşecek Uyarısı
2021 yılı başından itibaren Türk Lirası, Dolar kuru karşısında en fazla değer kazanan para birimi olmuştu. Dolar kurunda yaşanan düşüş ise şubatın son haftası itibariyle yön değiştirdi. Şubat ayının son haftasında dolar kuru, TL karşısında yükselmeye başladı.

Kritik bant olarak gösterilen 7 TL'nin altında yer alan dolar kuru hafta içinde ilk olarak bu eşiğin üzerine çıktı. Dolar kuru daha sonra ise sırasıyla 7.10 TL ve 7.20 TL bantlarının üzerinde çıktı. Dolar kurunda yaşanan bu gelişmelerin ardından ise yükselişin nereye kadar devam edeceği merak edildi.

DOLAR KURUNDAKİ YÜKSELME NEREYE KADAR DEVAM EDECEK?

Dolar kurunda yaşanan yükselmenin ardından ise piyasalarda bu değer artışının ne zamana ve hangi seviyeye kadar süreceği merak konusu oldu. Uzmanlar piyasalara dair gelişmeleri yorumlarken konuya ilişkin dikkat çeken analizlerden bir tanesi de Japonya Merkezli MUFG Bank tarafından geldi.

Finans Gündem isimli sitede yer alan habere göre; MUFG Bank dolar kurunun TL karşısında nasıl bir seyir izleyeceğini ele aldı. Türk Lirasının hafta içerisinde dolar ve euro karşısında neden değer kaybettiğine ilişkin açıklamalarda bulunan banka; bu değer kaybının Türk Lirası'nın hala TCMB'nin sıkı para politikasını sürdürme kararlılığının yumuşayacağına dair herhangi bir işarete karşı hassas olduğunu gösterdiğini bildirdi.Zorunlu Karşılık Oranları

Hatırlanacağı üzere TCMB hafta ortasında, zorunlu karşılık oranlarına ilişkin 200 baz puanlık bir adım atmıştı. Alınan bu kararın dolar kurunda yükselmeye neden olduğunu ifade eden MUFG Bank, analizinde endişeler oluştuğunu ifade etti. Bankanın raporunda yer alan ifade de ise dolar kurunda ki yükselmenin "Bu durumun TCMB'nin politika sıkılaştırmadan uzaklaşıp uzaklaşmadığı konusunda endişelere neden oldu" olarak açıklandı.

ANALİSTTEN TL AÇIKLAMASI

Söz konusu değerlendirmelerin yanında, MUFG Kur Analisti Lee Hardman, dolar kuru ile TL arasında yaşanan hareketliliği ele aldı. Hardman açıklamasında Merkez Bankası'nın sıkı para politikası adımlarına vurgu yaptı ve TL'nin yükseleceğini öngördü. Hardman TL'ye ilişkin konuşmasında, "Şu an için, TCMB'nin sıkı para politikasını enflasyonda düşüşe dair net kanıt oluşana kadar devam edeceği taahhüdünden cesaretlendirilmeye devam ediyoruz. Bu nedenle liradaki cari satışın sürdürülebilir olması muhtemel değil" dedi.
Yorumlar (0)