Dolar Kurunun Yükselişi Benzinde Zam Getirdi! EPGİS'in Resmen Açıkladığı Benzin Zammı Pompaya Yansıyacak Mı?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının sık sık güncellenmesi uygulamasına geri dönüldü. 24 Mayıs'ta 18 kuruş indirim yapılan benzinin litre fiyatına zam yapıldı. Benzin zammı pompa fiyatlarına yansıyacak mı?

Dolar Kurunun Yükselişi Benzinde Zam Getirdi! EPGİS'in Resmen Açıkladığı Benzin Zammı Pompaya Yansıyacak Mı?

Küresel petrol fiyalarında ciddi fiyat değişimleri olmamasına rağmen dolar kurununj yükselişi etkisi ile akaryakıt fiyatlarına yeni bir güncelleme yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bir son dakika açıklaması yaparak benzin fiyatına zam yapıldığını duyurdu. 

DOLAR KURUNUN YÜKSELİŞİ ZAM GETİRDİ

Dünya petrol piyasasında fiyatlama açısından durağan bir gün yaşanıyor. Brent petrolün varil fiyatı son 24 saat içerisinde yüzde 0,25 oranında yükseldi. Bu yükselişin Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının değişmesini gerektirecek bir artış olmadığı sektör kaynakları tarafından ifade ediliyor. Küresel petrol piyasası çeşitli büyük sorunlarla baş etmeye çalışsa da bu sorunlar henüz fiyatlara yansımadı. Ancak dolar kurunun değişimi ile Türkiye'de akaryakıt fiyatları da değişiyor. 

EPGİS tarafından 24 Mayıs'ta bir açıklama yapılmış ve benzinin litre fiyatına 18 kuruş indirim geldiği duyurulmuştu. Ancak Eşel Mobil Sistemi uygulandığı için bu indirim tutarı devletin benzin fiyatları içerisindeki ÖTV oranına eklenmişti. Dolayısıyla benzinin pompa fiyatı değişmemiş ve vatandaşlar bu durumdan herhangi bir şekilde etkilenmemişlerdi. Bugün ise EPGİS bir zam açıklaması yaptı.

İNDİRİM GERİ ALINDI

EPGİS tarafından yapılan zam açıklamasına göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 18 kuruş zam yapıldı. Bir başka ifade ile 24 Mayıs'ta yapılan indirim bugün tamaen geri alındı. Yapılan zammın ise Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV'den karşılanacağı bildirildi. Devletin ÖTV payının düşürülmesi ile karşılanacak olan benzin zammı pompaya yansımayacak. Pompa fiyatları aynı seviyelerde olmaya devam edecek. 

Dolar kurunun tarihi seviyelere çıkması üzerine ilk zam haberini EPGİS benzin fiyatlarında yaptı. Diğer akaryakıt ürünlerine zam yapılıp yaplmayacağı gelecek haftanın başında belli olacak. Bunda dolar kurunun yeni haftaya nasıl başlayacağı büyük oranda belirleyici olacak.

Yorumlar (0)