Dolar Kurunun Yükselme Hızı Kesildi! Dolar Düşecek Mi?

Dolar kuru kaynaklı gelen açıklamalar ve veriler karşısında gelişmekte olan para birimleri karşısında çekilme yaşandı. Dolar TL'de bu çekilme sınırlı bir seviyede olsa da kurun yükselme eğilimi kırılmış oldu. Yeni işlem gününün ilk işlem saatlerinde dolar kurunda oluşan son durum ile uzmanların dolar analizlerini ele alıyoruz.

Dolar Kurunun Yükselme Hızı Kesildi! Dolar Düşecek Mi?

Dolar kuru ABD'nin corona virüs ile mücadele sürecinde gösterdiği mücadele ve sonrasında oluşan ekonomi verilerine göre yön buldu. 

Gelişmekte olan para birimleri karşısında çok sert bir yükselme grafiği yakalayan dolar kuru, bu eğilimini kısa süre öncesine kadar korudu. ABD Maliye Bakanı, ABD Başkan Yardımcısı ve ardından Donald Trump tarafından yapılan, ekonomi adına olumlu sinyaller içeren açıklamaların ardından dolar kurunun yükselme baskısı kırıldı. 

DOLAR KURU DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Dolar kuru hafta içerisinde gelecek zayıf verileri inceleyecek. Ancak gün içerisinde gerçekleştirilecek olan OPEC toplantısında petrol adına önemli gelişmeler yaşanabilir. ABD tarafından yakından takip edilecek veriler ise kurda yeni bir dalgalanma süreci başlayabilir. 

Bunun yanında ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma ve Üfe verileri dolar kuru üzerinde etkili olacak. Uzmanlar dolar kuru için 6.80 TL bandı üzerinde dururken bu seviyenin aşılması ve burada kalıcı olunmasının yeni yukarı yönlü hareketler olabileceğini ifade ediyorlar.

Tüm bu gelişmelerin ardından dolar kurunda oluşan son tablo şu şekilde;

Dolar kuru yeni güne 6.77 TL bandından başladı. Euro ise Türk Lirası karşısında ki yükselme grafiğini devam ettiriyor. Euro yeni güne 7.36 TL seviyesinden başladı. İngiliz Sterlin'i ise 8.40 TL bandında yer alıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)