Dolar Kurunun Yükselme Sebebi Merkez Bankası Rezervi İddiaları Mı?

Merkez Bankası tarafından açıklanan rezerv miktarları Financial Times tarafından haber yapılınca büyük tartışmalar yaşanmıştı.

Dolar Kurunun Yükselme Sebebi Merkez Bankası Rezervi İddiaları Mı?

Merkez Bankası tarafından açıklanan rezerv miktarları Financial Times tarafından haber yapılınca büyük tartışmalar yaşanmıştı. Dolar kuru neden yükseliyor?

Geride bıraktığımız hafta 2019 yılının rekor seviyelerini test eden dolar kuru 5.80 ve 5.85 lira arasında dalgalı seyretmeye devam ediyor. Merkez  Bankası Rezervleri Neden Düştü?Merkez Bankası net dolar rezervi rakamları düşmeye devam ederken konu hakkında görüş bildiren ekonomistler merkezin dolar rezervlerinin yıl başından bu yana sürekli artış göstermesi gerekirken neden tam tersi yönde düştüğünün izaha muhtaç olduğu bilgilerine yer verildi. Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Alınca 5.71 Liraya Kadar Gerilemişti! Dolar kuru dalgalı seyretmeye devam ederken hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının ardından 5.71 liraya kadar çekilmişti. Ancak Financial Times tarafından kaleme alınan döviz rezervi haberinin büyük yankı uyandırması sonrasında yeniden yükseliş eğilimine girmişti. Merkez Bankası dolar rezervi hakkında kara delik haberleri her geçen gün biraz daha yaygınlaşırken Merkez Bankası'nın konu hakkında suskun kalması da tepki çekiyor. Kamuya açıklanan veriler ile yapılan hesaplamalarda kağıt üzerinde Merkez Bankası rezerv tutarlarının artması gerektiğini gösterirken tam tersine rezerv miktarı azalıyor. Bu da spekülatif atakların artmasına ve Türk Lirasının itibar kaybı yaşamasına neden oluyor. Ekonomistler tarafından yapılan derinlemesine analizlerde "izaha muhtaç" soruların olduğu ve merkezin bu soruları acilen yanıtlaması gerektiğinin altı çiziliyor. Ekonomik Krize Girdik!Konu hakıknda açıklama yapan DW Türkçe Ekonomi Uzmanı Uğur Gürses kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapmış oludğu açıklamasında "Her ülke ekonomik ve finansal krize girebilir.Dışsal nedenleri de olabilir, ev yapımı da. Krize nasıl girildiği, o noktaya neyin neden olduğu bir tarafa; bizatihi krizi yönetirken yapılan hatalar o krizi daha da derinleştirebiliyor. Türkiye'de bunun çok örneği vardır. 1994 krizinden 2001 krizine, en son da 2018'de girdiğimiz "tüm zamanların en büyük krizine"; kriz yönetiminde yapılan ağır yanlışlar ve kötü yönetim, krizi daha da derinleştirdi" açıklamasında bulundu. Emlak365.com
Yorumlar (0)