Dolar Neden Yükseliyor? Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Açıkladı

Dolar kuru, Kasım ayı PPK toplantısından alınan faiz kararının ardından sert bir düşme yaşamış ancak bu değer kaybı uzun soluklu olmamıştı.

Dolar Neden Yükseliyor? Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Açıkladı

Dolar kuru, Kasım ayı PPK toplantısından alınan faiz kararının ardından sert bir düşme yaşamış ancak bu değer kaybı uzun soluklu olmamıştı. Dolar kuru yeni bir yükselme trendi ile yeniden 8 TL sınırına geldi. Dolar kurunda yaşanan bu yükselmeye dair ise Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz açıklamalarda bulundu.

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz yapmış olduğu konuşmasında hükümetin ekonomi alanında atmış olduğu adımları değerlendirdi. Alınan faiz artırımı kararlarını da ele alan Durmuş Yılmaz, dolar kurunun neden yükseldiğini açıkladı. DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR?Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 31 Aralık tarihinde aktif rasyonu uygulamasına son verme kararını hatırlattı. Bu karar sonrası oluşan kur hareketlenmelerine dikkat çeken Dumuş Yılmaz, piyasaların rasyonel ve yan etkilerinin düşünüldüğü bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Bu yönde gelen açıklamaların olumlu etkilerine değinen Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz konuşmasını şu şekilde sürdürdü."Piyasa gerçekten akıllı, rasyonel, yan etkilerini düşünen, makro bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunu açıkça ortaya koydu ve bu kanı ile yapılan açıklamaları satın aldı. Fakat arkasından ortaya çıkan hukukla ilgili olan yapılması söylenilen söz ve verilen hususlarla ilgili durumlar ortada derin bir zihniyet değişikliğini getirecek bilgi, donanım ve niyetin olmadığını ortaya çıktı. Bununla birlikte piyasa duraksadı ve bu iktidarın DNA'sında reform yapma istek ve arzusunun olamayacağını gördü dolayısıyla bıraktığı yerden eylemlerine devam etti. Kurdaki yükselişi böyle açıklayabiliriz"Durmuş Yılmaz konuşmasında ayrıca hükümetin 4 5 yıldan beri makrocu bir perspektiften bakmadığını hala mikrocu bir yaklaşımı olduğunu ifade etti. Emlak365.com


Yorumlar (0)