Dolar Neden Yükseliyor? Nasıl Düşecek? Merak Edilen İki Soruya Uzmanından Yanıt

Döviz kurunda yaşanan son gelişmelere ilişkin olarak yeni bir değerlendirme geldi. Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak dolar kurunun neden yükseldiğini ve nasıl dengeleneceğine ilişkin analizlerini paylaştı.

Dolar Neden Yükseliyor? Nasıl Düşecek? Merak Edilen İki Soruya Uzmanından Yanıt

Dolar kuru son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştı. 

Pandemi sürecinin etkileri, Londra kaynaklı kur atakları ve ekonomik gelişmeler nedeniyle uzun süredir bulunduğu 6.85 TL bant aralığını terkeden dolar kuru ilk aşama olarak 7 TL sınırını daha sonra ise 7.20 bandını aşmıştı. 

DOLAR KURU İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN İKİ SORUYA YANIT GELDİ

Dolar kurunun Ağustos ayının ilk haftasında yakaladığı bu yükselme grafiği uzmanı tarafından ele alındı. 

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak ekonomi değerlendirmesinde, dolar kurunun değerlenmesinin en önemli nedeni olarak para politikasının enflasyona yol açması olarak gösterdi. Oluşan bu süreçte Türk Lirasının ucuzladığını ifade eden Gürkaynak, para politikasının faiz oranlarını, enflasyon oranlarının altında tutulması nedeniyle TL ile yapılan yatırımların getirisi enflasyon altında ezildiğini belirtti. 

Bu dönemde Türkiye'de vatandaşların birikimlerini mevduat getirisinden aldıklarını ve dolara yatırdıklarını ifade eden Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak dolar yükselmeye devam eder mi? sorusuna "Menkul kıymet fiyatlarıyla ilgili bu şekilde öngörüde bulunmak kolay değil. Şunu söylemek mümkün, Türkiye'de enflasyon düşmeden lira değer kaybetmeye devam edecek. Bunun orta vadede doğru olmak zorunda olduğu aşikar. Ama yarın, haftaya yükselmeye devam eder mi? Piyasa dinamiklerinde özellikle para politikası tepkisine bağlı. Merkez Bankası çıkıp "Ortaya para atmaktan vazgeçtim, Lira'yı kıymetlendireceğim, yani faiz arttıracağım" derse, en azından liranın daha da değer kaybetmesine engel olabilir." şu yanıtı verdi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)