Dolar Psikolojik Seviyesi 7 Lira Rakamına Geri Döndü! Faiz Kararı Etkisiz Mi?

Dün faiz kararı öncesinde dolar 7 lira bandının altında yer alıyordu.

Dolar Psikolojik Seviyesi 7 Lira Rakamına Geri Döndü! Faiz Kararı Etkisiz Mi?
Dün faiz kararı öncesinde dolar 7 lira bandının altında yer alıyordu. 7 lira ise analistler tarafından dolar kurunda psikolojik fiyat noktası olarak görülüyor. Bunun sebebi ise 7 lira altında bir değerde yatırımcıların dolardan yapacakları kararda kendilerini beklemeye almaları. Bu sabah ise bu psikolojik seviyeye geri dönülüyor ve dolar 7 lira düzeyinden işlem görüyor.

Dolar Kur Fiyatında Değişim

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dün dolar 6,95 lira kur fiyatı işe işlem görüyordu. Merkez Bankası tarafından faizin sabit tutulduğuna yönelik yapılan açıklama ardından ise beklenen durum gerçekleşerek dün akşam saatlerinde dolar 6,93 lira seviyesine geriledi. Ardından bu sabah tablolara baktığımızda ise 7 lira seviyesini görüyoruz. Analistlere göre karar ardından kısa süreli bir düşüş yaşansa da hafta boyunca beklenen dibi görme senaryosu gerçekleşmedi.

Dolar Kurunda Dalgalanma Hakim!

Dolar kuru, Naci Ağbal’ın göreve gelmesiyle birlikte Kasım ayında 8.50 lira seviyesinden 6.90 altına kadar gerilerken, bu hafta içinde ise son 8 ayın en düşük rakamını gördü. Bu yönden para politikası analistler tarafından başarılı bulunurken, her ne olursa olsun dolarda dalgalanmanın devam edeceği belirtildi. Fiyat belirsizliği ile bu hafta yine adından söz ettiren dolar 7 lira rakamına geri dönerek, 6,90 lira seviyesinin altına iniş senaryolarını şuan için bozdu.

Dün ise 10 yıllık ABD Tahvillerinin 1.30 üzerine çıkmasıyla kur miktarı dalgalanmaya başladı. 6.90 ve 7.05 arasında devamlı olarak el değiştiren kur, 18 Şubat günü 6.97 liradan, 19 Şubat sabahı ise 7 liradan işlem gördü. Bu sabah saatlerinde dolar kurunun gördüğü en düşük değer 6,97 lira en yüksek değer ise 7 lira oldu.
Yorumlar (0)