Dolar Şahlandı! Biden Açıklaması, FED Kararı, Tahvil Faizleri

Dolar kuru akşam saatlerinde çok sert hareketler gerçekleştirdi. Gün içinde Biden'ın açıklamalarının ardından tahvil faizleri yükseldi. TL karşısında değer kazanan dolar kurunda oluşan son durum haberimizde.

Dolar Şahlandı! Biden Açıklaması, FED Kararı, Tahvil Faizleri
Gün içerisinde yaşanan gelişmelerin ardından dolar kuru akşam saatlerinde yükselmeye başladı. İşlemin kapanışının ardından yükselmeye devam eden dolar kuru son dönemlerin en üst seviyelerine ulaştı. Dolar kurunun, Türk Lirası karşısında yükselmesinin 2 temel nedeni bulunuyor. Ayrıca akşam açıklanacak olan FED kararlarının da yükselmeyi desteklediği öngörülüyor. İşte dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ve fiyat tablosunda oluşan son durum.

BİDEN AÇIKLAMALARI

Küresel piyasalar gün içerisinde ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında açıklamalarda bulundu. Piyasalar tarafından beklenmeyen bu açıklamalarda Biden, Putin'e yönelik sert sözler sarfetti. Joe Biden ABD basınından ABC'nin konuğu oldu.Gündem ve dış politika hakkında açıklamalarda bulunan Biden'ın uslübunu değiştirdiği görüldü. Daha önceki süreçlerde dış politikalarda daha sakin bir yapıda duran Biden, Rusya'ya karşı çok sert ifadeler kullandı. Rusya'nın ABD'nin seçimlerine karıştığını iddia eden Biden ifadelerinde “Putin, seçimlere karıştığı için bedelini ödeyecek. Bence, Rusya’nın lideri Putin bir katil" dedi. Bu açıklamalar ise para piyasalarında şok etkisi yarattı.

TAHVİL FAİZLERİ YÜKSELDİ

ABD tahvil faizlerinin küresel piyasalardaki etkisi de devam ediyor. Bir süredir yüksek olan tahvil faizleri en son 1.61 bandına kadar yükselmişti. Gün içerisinde yükselmeye devam eden 10 yıllık faizler yüzde 1.67 seviyesine sıçradı. Tahvil faizlerinde yaşanan yükselmeler ise dolar kurunun gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yükselmesine neden oldu.

Dolar Gelişmekte Olan Para Birimleri Karşısında Yükseldi

Dolar kuru, 10 yıllık tahvil faiz oranlarının yükselmesi gelişmekte olan para birimleri karşısında yeni bir yükselme trendi yakalamasını sağladı. Türk Lirası da, dolar kurunun bu hareketinden etkilendi. Gün içerisinde 7.60 seviyelerini zorlayan dolar kuru kapanışın ardından yükselmeye devam etti.FED KARARLARI AÇIKLANACAK

Dolar kurunda yaşanan bu hareketlerin ardından akşam saatlerinde FED kararları açıklanacak. Bir önceki toplantıda FED Başkanı Powell'ın yapmış olduğu tahvil faizlerine müdahale etmeyeceğiz açıklaması, faizlerin artmasına ve dolar kurunun yükselmesine neden olmuştu. Bu endişeler karar öncesi dolar kurunun yükselmesini destekliyor.

DOLAR KURUNDAN ATAK GELDİDolar kuru günü 18.00 itibariyle 7.50 TL ile 7.51 TL bandında kapattı. Ancak tahvil faizleri, Biden'ın açıklamaları ve FED öncesi endişeli ortam kurun çok sert hareket yapmasına neden oldu. Dolar kuru şu sıralar 7.61 TL bandında.
Yorumlar (0)