Dolar Sert Yükseldi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanından Merkez Bankası'na Sert Faiz Tepkisi Geldi

Dolar kuru haftanın son işlem günü öncesinde, ABD kaynaklı gelişmeler ile çok sert bir hareket gerçekleştirdi.

Dolar Sert Yükseldi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanından Merkez Bankası'na Sert Faiz Tepkisi Geldi
Dolar kuru haftanın son işlem günü öncesinde, ABD kaynaklı gelişmeler ile çok sert bir hareket gerçekleştirdi. Türkiye ve gelişmekte olan tüm ülke kurlarını etkileyen 10 yıllık faiz artışları, dolar kurunun TL karşısında ani değer kazanmasına neden oldu.

Gece saatlerinde yaşanan gelişmeler ile dolar kuru 7.20 TL bandından, 7.44 TL seviyesine çıktı. Bu seviyeyi zirve olarak gören dolar kuru daha sonra 7.40 TL bandında sabitlendi.

DOLAR KURUNDA YAŞANAN ANİ YÜKSELME

Dolar kurunda yaşanan bu ani değer kazancı yalnızca Türk Lirasında hissedilmedi. Haftanın son işlem günü öncesi yaşanan gelişme ile tüm dünyada gelişmekte olan para birimleri değer kayıpları yaşadılar. Dolar kurunun değer kazanmasında ise ABD 10 yıllık faizlerinin yüzde 1.6 bandının üzerinde çıkması oldu. Bu yükselme öncesinde ise ABD 10 yıllık faizleri için yüzde 1.5 oranı olur mu, değerlendirmeleri para piyasalarında sıkça konuşuluyordu.

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANINDAN SERT TEPKİ

ABD 10 yıllık faiz oranının birden yaşanan artış ve dolar kurunun sert yükselmesi sonrası ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut açıklamalarda bulundu.

Kendisine ait şahsi sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Yiğit Bulut, bundan önceki dönemlerde Merkez Bankası tarafından dolar kuru adına atılan faiz hamlelerini eleştirdi. Dolar kurunun kalıcı düşmesi için faizleri yükseltmenin sağlıklı bir karar olmadığını ifade eden Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut paylaşımında şu ifadeleri kullandı.

Yiğit Bulut'un Faiz Açıklaması"Bu akşam (25 Şubat) Amerikan piyasalarında yaşananlar çok önemli. ABD 10 yıllık faizi yüzde 1,6 üstünü gördü. Umarım, bu yaşananlardan, birileri özellikle birileri, faiz arttırmak ile kurun kalıcı düşürülemeyeceğini sadece ülkesinin kaynaklarını kısa vadede sömürttüğünü anlamıştır"

"Gelişmekte olan piyasalarda merkez bankası en yüksek faizi veren Türkiye... Bu gece parası en çok değer kaybeden Türkiye... Anlamı çok açık; faizi yükseltmek ile paranın değeri korunamıyor!!"

MERKEZ BANKASI FAİZ KONUSUNDA NASIL ADIM ATMIŞTI?

Merkez Bankası 2020 yılının ilk yarısına kadar düşük faiz politikası uygulamıştı. Yüzde 8.25 bandında olan politika faiz oranları daha sonra 2020 yılının ikinci yarısında yükselmiş ve yüzde 17.00 bandında gelmişti. Bu süreçte dolar kuru en yüksek 8.58 TL bandında kadar çıkmıştı. Daha sonraki süreçte ise dolar kuru 6.96 TL bandına kadar geriledi. Son olarak bu hafta içerisinde 7.20 TL bandını gören dolar, ABD kaynaklı gelişme sonrası 7.40 TL seviyesine çıktı.
Yorumlar (0)